PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, sieci szkół: Kurator oświaty ma zastrzeżenie do projektu w Świdnicy

  • MN    14 marca 2017 - 09:32
Reforma oświaty, sieci szkół: Kurator oświaty ma zastrzeżenie do projektu w Świdnicy
Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska obawia się zwolnień nauczycieli. (fot. Facebook)

Projekt nowej sieci szkół w Świdnicy, zdaniem kuratora oświaty, wymaga zmian. Prezydent mówi, że skutkiem będą zwolnienia nauczycieli.
• Dolnośląski Kurator Oświaty ma zastrzeżenia do siatki szkół w Świdnicy. Chodzi o dwa gimnazja. Nie zgadza się na włączenie jednego do szkoły podstawowej, zaś drugie chce przeobrazić w 8-letnią podstawówkę.

• Prezydent Świdnicy nie kryje zdziwienia. Mówi, że siatka szkół została przygotowana optymalnie, a zalecenia kuratora oświaty będą skutkować zwolnieniami nauczycieli przedmiotowców już od 2018 r.

• Władzom miasta nie przysługuje zażalenie na decyzję kuratora, a jedynie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

W poniedziałek, 13 marca, do Urzędu Miejskiego w Świdnicy wpłynęła opinia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Romana Kowalczyka dotycząca uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą z dnia 14 grudnia 2016 roku. Jest ona pozytywna, pod warunkiem uwzględnienia dwóch zmian wskazanych przez kuratorium.

Organ nadzoru pedagogicznego nie wyraził zgody na włączenie Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków do Szkoły Podstawowej nr 315 im. Jana Pawła II. Zaleca przekształcenie obu placówek w ośmioletnie szkoły podstawowe. Ponadto zaleca również przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową Gimnazjum nr 4.

Prezydent zdziwiona decyzją kuratora 

- Dziwi nas opinia pana kuratora, ponieważ proponowane rozwiązania nie są dobre dla świdnickich uczniów, a przede wszystkim dla świdnickich nauczycieli – komentuje prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska.

- Oczywiście ustawa przewiduje przekształcenie gimnazjów bezpośrednio w szkoły podstawowe, jednak trzeba patrzeć na to, iż nawet jeśli w tym roku rozpoczną się nabory do szkół utworzonych na bazie gimnazjów nr 2 i nr 4, to za kilka lat będziemy w tych szkołach mieli jedynie klasy nauczania początkowego. Oznacza to niestety, że już od przyszłego roku w tych dwóch placówkach nastąpi duża fala zwolnień nauczycieli przedmiotowców, gdyż nie będzie dla nich klas, w których mogliby uczyć - twierdzi prezydent Świdnicy.

Beata Moskal-Słaniewska dodaje, że przedstawiony przez władze Świdnicy nowy system oświaty został sporządzony w taki sposób, aby zoptymalizować warunki kształcenia dla dzieci, ale też ochronić wszystkich pracowników szkół, zarówno pionu administracyjnego i obsługi, jak i kadrę nauczycielską.

- Proponowane zmiany absolutnie temu nie służą i będą oznaczały zwolnienie kilkunastu nauczycieli przedmiotowców już w roku 2018 - ocenia prezydent. 

Kuratorzy mają własne zdanie

Kurator swoją decyzję argumentuje tym, iż zmiany w przyjętej przez Radę Miejską uchwale, polegające na utworzeniu ośmioklasowych szkół podstawowych w dzisiejszych gimnazjach nr 2 i 4 „pozwolą na poprawę warunków realizacji obowiązku nauki przez uczniów szkół podstawowych tego rejonu miasta oraz przyczynią się do zniwelowania zmianowości.”

Zdaniem Urzędu Miejskiego skutek będzie odwrotny, zmiana ta spowoduje najprawdopodobniej wprowadzenie dwuzmianowości w Szkole Podstawowej nr 6.

Opinia kuratora oświaty jest wiążąca i nie służy od niej zażalenie. Na opinię służy jedynie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że z podobnymi problemami spotkały się władze Dąbrowy Górniczej czy Łodzi. W tym pierwszym mieście prezydent zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu. Kurator oświaty negatywnie zaopiniował projekt sieci dąbrowskich szkół. W Łodzi kurator ma natomiast zastrzeżenia do projektu radnych i proponuje zmiany. Wiceprezydent miasta zapowiedział, że podda decyzję kuratora analizie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Gimnazja do likwidacji, 2017-03-14 19:19:07

    Zwolnieni, niepotrzebni nauczyciele, kadra pionu administracji i obsługi to nie krzywda dla dzieci i szkół a racjonalizacja zatrudnienia ( likwidacja przerostu etatów ). A co ze zwolnionymi? Zawsze mogą założyć stowarzyszenie/fundację, utworzyć szkołę społeczną i być konkurencyjną instytucją. Powinn...o im się to udać - bo przecież tacy pracowici są i wspaniałymi fachowcami są :-) . Nareszcie będą się mogli realizować i pracować normalnie, zgodnie z kodeksem pracy ( a nie, jak teraz - twierdzą, że są przepracowani ! )  rozwiń