PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty: Solidarność jednak zrobi psikusa rządowi?

  • JS    18 listopada 2016 - 17:32
Reforma oświaty: Solidarność jednak zrobi psikusa rządowi?
NSZZ „Solidarność” będzie kontynuował rozmowy z rządem, w przypadku braku porozumienia nie wyklucza protestu (Fot. Pixelio.de)

• Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wyraziła niezadowolenie z efektów dotychczasowych negocjacji pomiędzy Związkiem a rządem dotyczących sytuacji pracowników w związku z wprowadzaniem reformy edukacji.
• Zaproponowane przez rząd rozwiązania prawne uznała za niewystarczające.
• NSZZ „Solidarność” będzie kontynuował rozmowy z rządem, w przypadku braku porozumienia nie wyklucza protestu.
Rada KSOiW podtrzymała wszystkie postulaty przedłożone w trakcie negocjacji, w szczególności utrzymania poziomu  zatrudnienia i pakietów osłonowych dla pracowników zagrożonych zwolnieniami.

- Naszym celem jest obrona miejsc pracy oraz godne wynagrodzenia pracowników oświaty.   Pamiętając o doświadczeniach ostatnich ośmiu lat, w tym braku jakiegokolwiek dialogu społecznego, NSZZ „Solidarność” zdecydował się na wykorzystanie szansy, jaką dają negocjacje. Jednak, w przypadku braku porozumienia, nie wykluczamy przeprowadzenia akcji protestacyjnych – stwierdzają członkowie rady w stanowisku skierowanym do rządu RP.

Czytaj też: Protest przeciwko zmianom w edukacji

Rada KSOiW zaapelowała do Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który będzie obradował w przyszłym tygodniu o poparcie postulatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania skierowanych do rządu w związku z wprowadzaniem zmian w prawie oświatowym. Nauczyciele i inni pracownicy szkół zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” oczekują od rządu Rzeczypospolitej Polskiej rozwiązań prawnych, które zabezpieczą miejsca pracy pracowników oświaty.

Rada rozpatrzyła projekty uchwał i stanowisk z WZD KSOiW we Wrocławiu, m.in. przyjęła apel do rządu o  podjęcie działań mających na celu wprowadzenie przedmiotu „prawo oświatowe” jako obowiązkowego na wszystkich wyższych uczelniach pedagogicznych.

Ponadto członkowie rady zaapelowali o rozszerzenie zakresu zapisów ustawy- Karta Nauczyciela  obejmujących pracowników realizujących zadania pedagogiczne, zatrudnionych w Ochotniczych Hufcach Pracy, w celu poprawy warunków pracy i płacy tych pracowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kolo, 2016-11-21 21:25:06

    Do glaertes1: Niech Zalewska otwarcie powie:w wyniku reformy pracę straci......tylu a tylu nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. A ona idzie w zaparte i oszukuje,że będzie wszystko ok. O to mam pretensje.
  • glaertes1, 2016-11-21 12:25:32

    Tam gdzie drwa robią, tam iskry lecą! Nie da się dążyć do liberalizacji i pewnych uproszczeń np. w rozliczaniu z fiskusem, ZUS-em, a z drugiej utrzymywać etatyzm. np. w szkołach,. administracji samorządowej i państwowej! Odchudźmy Państwo, bo jeżeli finanse publiczne zbankrutują, to żadne prawo niko...go nie osłoni, tym bardziej nauczycieli! Kiedyś miałem dla tego zawodu większy respekt! Teraz widzę PRL-owskie resentymenty i Pełowskie zagrywki!  rozwiń