PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, sześciolatki: Wysłuchanie publiczne kontra konsultacje MEN

  • AW    4 stycznia 2016 - 15:34
Reforma oświaty, sześciolatki: Wysłuchanie publiczne kontra konsultacje MEN
To, że ustawa przeszła już niemal całą ścieżkę legislacyjną , nie oznacza, że prezentowanie opinii na jej temat nie ma już sensu (fot.fotolia)

Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków nowelizując ustawę o systemie oświaty. Ale debata nad zmianami tak naprawdę dopiero się zaczyna. Konsultacje zapowiadają organizacje pozarządowe sceptyczne wobec reform PiS, jak i minister edukacji Anna Zalewska.
9 stycznia w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się obywatelskie wysłuchanie publiczne, dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty. Organizatorem spotkania jest grupa organizacji pozarządowych działających w obszarze edukacji we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Obywatele mają głos

Jak podają organizatorzy, celem wysłuchania jest przedstawienie opinii ekspertów, organizacji pozarządowych i obywateli na temat zmian w ustawie o systemie oświaty, dotyczących podwyższenia wieku obowiązku szkolnego, obniżenia wieku obowiązku przedszkolnego, zmiany roli i uprawnień kuratora oświaty.

- Merytoryczne i organizacyjne konsekwencje tych zmian nie były, jak dotąd, przedmiotem debaty publicznej z udziałem zainteresowanych i zróżnicowanych w swoich opiniach stron. Nie umożliwiono zaprezentowania stanowisk i opinii na temat projektowanych przez rząd zmian przedstawicielom: rodziców, nauczycieli, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych pracujących z dziećmi i/lub zajmujących się edukacją wczesnoszkolną, środowiska akademickiego, a także specjalistom, pedagogom i edukatorom, czy po prostu obywatelom (w tym także uczniom) zainteresowanych tym problemem. Dlatego, jako przedstawiciele i przedstawicielki strony społecznej, obywatele i obywatelki, wychodzimy z inicjatywą organizacji publicznego wysłuchania, na którym swoje opinie przedstawić będą mogły osoby zainteresowane problematyką edukacji wczesnoszkolnej i zmianami, jakie w jej organizacji wprowadza oczekująca na podpis Prezydenta RP ustawa - czytamy w zapowiedzi spotkania.

Wysłuchanie publiczne jest jedną z metod prowadzenia konsultacji publicznych dotyczących ważnych rozstrzygnięć w sferze polityk publicznych. W trakcie wysłuchania instytucje i osoby zainteresowane przedmiotem konsultacji wygłaszają swoje stanowiska względem propozycji poddawanej konsultacjom.

- To, że ustawa przeszła już niemal całą ścieżkę legislacyjną, nie oznacza, że prezentowanie opinii na jej temat nie ma już sensu. Organizując wysłuchanie chcemy pokazać, że da się stworzyć neutralną przestrzeń do przedstawienia różnorodności stanowisk. Że można umożliwić wszystkim zainteresowanym stronom: instytucjom i obywatelom - zarówno tym, którzy są za, jak i tym, którzy są przeciw zawartym w nowelizacji rozwiązaniom - zabranie głosu w sprawie, która nas wszystkich dotyczy – dodają przedstawiciele organizacji.

Program wysłuchania publikujemy w dziale Multimedia.

MEN zachęca ekspertów do współpracy

Również resort edukacji zapowiada spotkania z obywatelami. - Zgodnie z zapowiedzią minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, pod koniec stycznia ogłoszony zostanie harmonogram konsultacji społecznych w sprawie zmian w systemie oświaty – czytamy na stronie internetowej MEN.

Resort informuje też, że prace dotyczące zmiany podstawy programowej i programów nauczania będą przebiegały w grupach przedmiotowych. Nad zmianami pracować ma grupa ekspertów (teoretyków i praktyków).

Lista póki co liczy 26 nazwisk (publikujemy ją w dziale Multimedia), ale osoby, które chciałyby dołączyć to tego grona, mogą do 22 stycznia wysłać wiadomość na adres: miroslaw.sanek@men.gov.pl.

Przypomnijmy, posłowie zdecydowali, że dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat. Wcześniej - tylko jeśli zechcą tego rodzice. Zgodnie z nowelizacją w miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.