PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, szkolnictwo zawodowe: Nowe zawody w szkołach

  • PulsHR.pl (JK)/AT    14 marca 2017 - 10:48
Reforma oświaty, szkolnictwo zawodowe: Nowe zawody w szkołach
Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (fot.men.gov.pl)

Technik robót wykończeniowych w budownictwie, magazynier-logistyk oraz operator maszyn i urządzeń hutniczych - nauka tych nowych zawodów zostanie wprowadzona w szkołach zawodowych od 1 września 2017 r.
• Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

• Rozporządzenie określa 213 zawodów szkolnictwa zawodowego, w których kształcenie będzie mogło być prowadzone od 1 września 2017 r.

• Dotyczy ono nauki w klasach I branżowych szkół I stopnia, klasach I czteroletniego technikum oraz semestrach I szkół policealnych.

• Dokument wprowadza nowe zawody takie jak technik robót wykończeniowych w budownictwie, magazynier-logistyk oraz operator maszyn i urządzeń hutniczych.

Podpisane rozporządzenie wprowadza możliwość kształcenia w systemie oświaty w następujących nowych zawodach:

* technik robót wykończeniowych w budownictwie, stanowiącym kontynuację kształcenie w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie;

* magazynier-logistyk, stanowiącym podbudowę do kształcenia w zawodzie technik logistyk oraz w pięciu tzw. zawodach pomocniczych, dedykowanych osobom niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu lekkim:

– pracownik pomocniczy krawca,

– pracownik pomocniczy mechanika,

– pracownik pomocniczy ślusarza,

– pracownik pomocniczy stolarza,

– asystent fryzjera.

Czytaj też: 70 nowych kierunków w technikach i zawodówkach

Rozporządzenie umożliwia również kształcenie w systemie oświaty w nowym zawodzie operator maszyn i urządzeń hutniczych. Powstał on dzięki pogrupowaniu i zintegrowaniu dotychczasowych zawodów: operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej oraz operator maszyn i urządzeń metalurgicznych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • karta, 2017-03-14 15:38:39

    Kto bedzie uczyl młodzież zawodu? Kilka lat temu zabrano tym nauczycielom prawa nauczycielskie, a przedsiębiorcy nie będą odpowiadać za naćpanego ucznia...