PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, szkoły branżowe: Jak przygotować się do zmian w systemie edukacji?

  • MN    23 listopada 2016 - 10:42
Reforma oświaty, szkoły branżowe: Jak przygotować się do zmian w systemie edukacji?
Reforma spowoduje, że szkoły branżowe wrócą do łask? (fot. fotolia)

• Przedstawiciele strony rządowej, samorządów oraz eksperci szkolnictwa wezmą udział w spotkaniu Mazowieckiej Rady Dialogu Społecznego, poświęconemu reformie szkolnictwa zawodowego.
• Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat tego, jak przygotować się do reformy pod względem organizacyjnym i finansowym, ale pozwoli też na wymianę doświadczeń i poglądów.
Celem spotkania Rady, zaplanowanego na 23 listopada w Warszawie, jest wspólna debata na temat planowanych przez stronę rządową zmian w edukacji zawodowej. Przypomnijmy, że zaproponowana przez MEN reforma edukacji nie wiąże się tylko z likwidacją gimnazjów, ale także przekształceniem szkół zawodowych w dwustopniowe szkoły branżowe.

Przedstawiciele strony rządowej na spotkaniu mają omówić nowy model kształcenia zawodowego. Do planów tych odniosą się również samorządowcy, którzy przedstawią przewidywane przez nich skutki wdrożenia zmian – finansowe, organizacyjne i społeczne. Nowy model kształcenia zawodowego wymusi na samorządach dostosowanie zaplecza dydaktycznego do potrzeb edukacyjnych oraz zapewnienie wykwalifikowanych kadr nauczycieli kształcenia zawodowego.

Z kolei przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego zaprezentują model kształcenia zawodowego, w tym kwestie finansowania nauki zawodu uczniów i pracowników młodocianych.

Jednym z kluczowych pytań jest również kwestia zapotrzebowania u pracodawców na absolwentów szkół zawodowych. O tym również będzie mowa na spotkaniu Rady, z uwzględnieniem prognoz potrzeb rynku pracy.

Czytaj też: Szkoły za mało wiedzą o reformie edukacji? MEN przyśle broszurę

Uczestnicy debaty podejmą także temat szkolnictwa zawodowego w Europie na przykładzie Niemiec, gdzie obowiązuje system szkolnictwa dualnego. W tym systemie kształcenie ucznia dzielone jest na zdobywanie wiedzy w szkole i umiejętności praktycznych w zakładzie pracy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podczas spotkania udzieli też informacji te temat tego, jakie będą źródła finansowania szkolnictwa zawodowego i jaka będzie rola pracodawców w nowym systemie.

O reformie szkolnictwa zawodowego będziemy też rozmawiać podczas Silesia HR Trends 2016, które odbędzie się 24 listopada w Katowicach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.