PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, szkoły branżowe: MEN chce upowszechnić model kształcenia dualnego

  • MN    15 grudnia 2016 - 12:12
Reforma oświaty, szkoły branżowe: MEN chce upowszechnić model kształcenia dualnego
Kształcenie dualne to model, w którym uczeń zdobywa wiedzę teoretyczną w szkole oraz wiedzę praktyczną u pracodawcy. (fot. pixabay)

• Zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego to jeden z ostatnio dyskutowanych tematów związanych z reformą edukacji.
• Rozmawiała o tym wiceminister edukacji Teresa Wargocka na spotkaniu z członkami zespołu opiniodawczo-doradczego ds. kształcenia zawodowego.
W swoim wystąpieniu sekretarz stanu w MEN podkreśliła, że celem zmian w systemie kształcenia zawodowego jest upowszechnianie dualnego systemu kształcenia odpowiadającego potrzebom gospodarki. Dodała, że istotne jest także wprowadzenie do systemu branżowych szkół I i II stopnia, przez co zapewniona będzie drożność systemu kształcenia zawodowego.

– Zaplanowane zmiany zostały wypracowane podczas ogólnopolskiej debaty oświatowej. Uważnie wsłuchiwaliśmy się w każdy głos, szczególnie pracodawców i przedstawicieli środowiska oświatowego – przypomniała wiceminister edukacji.

Podczas spotkania Jadwiga Parada, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zaprezentowała planowane zmiany ustroju szkolnego w kontekście uruchomienia branżowych szkół. Piotr Bartosiak, zastępca dyrektora DKZU poprowadził dyskusję z przedstawicielami resortów na temat zmian, które zostaną wprowadzone do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego.

Czytaj też: Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu reformy oświaty

– Reforma systemu oświaty, w tym szkolnictwa zawodowego to bardzo duża zmiana. Przed nami okres intensywnej współpracy. Chcę skorzystać z państwa wiedzy i doświadczeń w tym zakresie – podkreśliła Teresa Wargocka.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie zespołu, w skład którego wchodzą przedstawiciele ministrów właściwych dla zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, w tym przedstawiciele organizacji pracodawców i pracowników, reprezentanci samorządu gospodarczego, stowarzyszeń oświatowych oraz Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • komisjoner, 2016-12-15 14:53:31

    Do bezpartyjny samorzadowiec: Powrót do normalności zaistnieje, kiedy dzisiejsza opozycja, już nigdy nie wróci do władzy. Wy, tę "normalność", już wprowadzaliście przez ostatnie 8 lat swoich rządów. Po Waszej "normalności", pozostały same komisje śledcze.
  • bezpartyjny samorzadowiec, 2016-12-15 13:47:02

    PiS pokonamy przywrócimy normalność