PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, szkoły branżowe: MEN wycofuje się z matury zawodowej

  • aw    6 października 2016 - 07:20
Reforma oświaty, szkoły branżowe: MEN wycofuje się z matury zawodowej
Absolwent szkoły branżowej zda język polski, matematykę i język obcy tak samo jak licealista. (fot.pixabay)

• Po kilku miesiącach konsultacji, resort edukacji rezygnuje z jednego z założeń nowej reformy oświaty.
• Nie będzie matur dwóch prędkości, czyli innego egzaminu dla licealistów, a innego dla absolwentów szkół branżowych (zawodowych) II stopnia.
• Ale oprócz polskiego, matematyki i języka obcego ważne będą dla nich wyniki egzaminów zawodowych zdawanych w trakcie nauki.
Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Edukacji Narodowej wycofuje się z czerwcowych zapowiedzi, że po szkole branżowej I stopnia będzie można napisać egzamin ułatwiony, który da wstęp do państwowej wyższej szkoły zawodowej.

Absolwent szkoły branżowej napisze język polski, matematykę i język obcy tak samo jak licealista. Będzie musiał zaliczyć je na co najmniej 30 proc. O ile jednak licealiści i uczniowie technikum na maturze zdawać będą jeszcze jeden dodatkowy przedmiot, o tyle uczniowie „branżówek” będą musieli wykazać się podczas egzaminów zawodowych w trakcie nauki.

Nie zmieniło się założenie MEN, że po maturze w szkole branżowej będzie można podjąć studia wyższe zawodowe, a po maturze w liceum i technikum jakiekolwiek inne studia – pisze dziennik.

Wcześniejsze zapowiedzi różnicowania egzaminu dojrzałości krytykowało środowisko akademickie i związki zawodowe.

- To wprowadzenie matur dwóch jakości – lepszej i gorszej i tworzenie podziałów społecznych – tak mówił Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego po czerwcowej prezentacji MEN założeń reformy.

Przypomnijmy, dwustopniowa szkoła branżowa będzie realizowała kształcenie zawodowe; w ramach I stopnia zdobyć będzie można pierwszą kwalifikację zawodową, np. mechanika pojazdów samochodowych, w II stopniu - drugą kwalifikację, czyli np. technika pojazdów samochodowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-10-06 09:12:40

    Reformę edukacji trzeba dopiero zaprojektować.