PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty w Sejmie. PiS chwali: Samorządom zostawiono swobodę kształtowania sieci szkół

  • PAP/JS    13 grudnia 2016 - 18:50
Reforma oświaty w Sejmie. PiS chwali: Samorządom zostawiono swobodę kształtowania sieci szkół
W Sejmie trwa drugie czytanie projektów ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe(fot. Sejm/twitter)

Reforma edukacji jest pilna, przemyślana i przygotowana - powiedziała Marzena Machałek (PiS) podczas drugiego czytania projektów ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, zmieniających strukturę szkół, w tym likwidujących gimnazja.
W wystąpieniu Machałek nawiązała do przypadającej we wtorek rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jak mówiła, 80 proc. młodych Polaków w wieku 15-19 lat nic wie o stanie wojennym. "Taką odebrali szkołę, taką odebrali edukację. Jest to dobitny fakt, który świadczy o tym, że polską szkołę trzeba naprawić" - powiedziała. "Edukacja to sprawa narodowa" - podkreśliła.

"Nie można zamykać oczu na rzeczywistość, nie można bronić takiego stanu polskiej szkoły. Ci, którzy tego bronią, w istocie bronią własnych błędów, fatalnych decyzji i zaniechań" - oceniła Machałek.

Zaznaczyła, że reforma jest dobrze przygotowana, przemyślana, wyliczona, jej finansowanie jest zagwarantowane. Dodała, że samorządom zostawiono swobodę kształtowania sieci szkół. Mówiąc o zmianach, podkreśliła, że zmienione będzie podejście do ucznia, "by nie był półautomatem, który dobrze rozwiązuje testy". "Odbudowujemy, ratujemy" licea ogólnokształcące - powiedziała.

Jak mówiła Machałek, ponad 60 proc. szkół podstawowych funkcjonuje ze szkołami podstawowymi, upodobniając się do nich, a samodzielne mają problemy z naborem.

"Polskiej szkole potrzebna jest zmiana, Polskiej szkole potrzebna jest reforma. Jest ona pilna i konieczna. Powtórzę: została dobrze przygotowana, została dobrze przemyślana. Wszystkie polskie dzieci zasługują na dobrą szkołę, na dobrą przyszłość. Nie ma wątpliwości, że trzeba uporządkować polski system edukacji, że trzeba naprawić polską szkołę" - powiedziała.

W imieniu klubu PiS Machałek złożyła poprawki do projektów.

PO: Pani minister powtarza: nie będzie zwolnień, a kolejni wójtowie, burmistrzowie, prezydenci mówią o tym, że zwolnienia będą

"Tej ustawy nie da się uratować, nie da się jej poprawić, wnosimy ponownie o jej odrzucenie - powiedziała Krystyna Szumilas (PO).

Posłanka PO podkreślała, że planowany przez rząd model edukacji podzieli polskie dzieci na lepsze i gorsze, "jednym funduje lepszą edukację, innym gorszą".

"Budujecie szkołę, która nie pozwoli polskim dzieciom osiągać takich wyników, jakie osiągają w tej chwili (...), tworzycie szkoły, które nie rozwijają ucznia, które będą uczyły schematycznie, które tak naprawdę coraz bardziej przypominają te szkoły sprzed 50 lat" - mówiła Szumilas.

Wskazywała, że "ta gigantyczna zmiana", jaką jest likwidacja gimnazjów, na lata zaangażuje energię samorządów i nauczycieli w organizację nowego systemu kosztem jakości edukacji.

Szumilas alarmowała też, że reforma oparta będzie na źle przygotowanych podstawach programowych. "+Edukacyjna biblia+ czyli podstawy programowe są w rozsypce" - mówiła, dodając, że nie jest to tylko jej opinia.

Przywołała głosy ekspertów np. z PAN, którzy opiniując projekt podstawy programowej z języka polskiego wskazywali np., że "obniża ona rangę języka polskiego", "zniechęca dzieci do czytania" i nie odwołuje się do utworów z nowoczesnej literatury dla dzieci i młodzieży - a lektury zawarte w kanonie są "zbyt infantylne" lub "za poważne dla młodego czytelnika". Posłanka PO dodała, że projektowane podstawy "miażdży" także Rada Języka Polskiego.×
KOMENTARZE (1)

  • Populizm I Sortu , 2016-12-14 08:31:03

    Kupa nikomu nie potrzebnej DOBREJ roboty. NO i 2 MILIARDY do przytulenia. Brawo nocna zmiana