PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, Wargocka: Edukacja wczesnoszkolna będzie dłuższa

  • PAP/AT    9 lutego 2016 - 19:13
Reforma oświaty, Wargocka: Edukacja wczesnoszkolna będzie dłuższa
Od 1 września zniesiony zostanie obowiązek dla sześciolatków i dzieci znów będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w szkole w wieku siedmiu lat (Teresa Wargocka, fot.men.gov.pl)

- Dzięki temu, że przywróciliśmy obowiązek szkolny od siedmiu lat, edukacja wczesnoszkolna znów będzie trwała cztery lata - powiedziała wiceminister edukacji Teresa Wargocka przedstawiając informację na temat przygotowania szkół dla sześciolatków.
Do przygotowania i przedstawienia co roku w Sejmie takiej informacji obliguje ministra edukacji ustawa o systemie oświaty.

Przedstawiając informację Wargocka przypomniała, że proces obniżania wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat rozpoczęto sześć lat temu. "Zgodnie z przyjętymi w 2009 r. założeniami sześciolatki miały pójść do szkoły podstawowej od 1 września 2012 r. Ta pierwsza propozycja bardzo zaskoczyła rodziców, środowisko dyrektorów i samorządowców. Spotkała się z bardzo dużym oporem społecznym. W ciągu następnych lat rząd PO-PSL opóźniali czas wejścia w życie tej reformy" - powiedziała.

Czytaj też: Reforma oświaty, sześciolatki: Wysłuchanie publiczne kontra konsultacje MEN

Przywołała dane dotyczące upowszechnienia wychowania przedszkolnego, z których wynika, że obecnie w edukacji przedszkolnej jest ponad 80 proc. dzieci. Według niej wskaźniki te poprawiły się tylko dlatego, że dzieci sześcioletnie, które rozpoczęły naukę w szkole, zwolniły miejsca dla dzieci młodszych oraz przez organizowanie wychowania przedszkolnego w szkołach. Podkreśliła, że to był główny cel reformy obniżenia wieku obowiązku szkolnego.

Czytaj też: Reforma sześciolatków, Zalewska: Nauczyciele nie stracą pracy. Będą pracować w zerówkach i przedszkolach

Wiceminister oceniła, że to wszystko odbyło się kosztem dzieci sześcioletnich, gdyż poprzez zniesienie nauki czytania, pisania i liczenia w "zerówkach" skrócono edukację wczesnoszkolną z czterech lat ("zerówka" plus klasy I-III szkoły podstawowej), do trzech (tylko klasy I-III).

Czytaj też: Raport o sześciolatkach w szkołach: Ile pierwszych klas?

Stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat trwa w Polsce od 2009 r. Przez pierwszych pięć lat decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice.

Obecny rok szkolny 2015/2016 jest pierwszym, gdy obowiązkowo do szkoły musiał pójść cały rocznik dzieci sześcioletnich (w roku szkolnym 2014/2015 obowiązek dotyczył tylko połowy rocznika). Jednocześnie jest ostatnim takim rokiem, gdyż od 1 września zniesiony zostanie obowiązek dla sześciolatków i dzieci znów będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w szkole w wieku siedmiu lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.