PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty: Dąbrowa Górnicza wygrała z kuratorium oświaty

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    17 lipca 2017 - 14:28
Reforma oświaty: Dąbrowa Górnicza wygrała z kuratorium oświaty
WSA w Gliwicach pozytywnie rozpatrzył skargę Dąbrowy Górniczej na decyzję kuratorium oświaty (fot. fotolia)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach pozytywnie rozpatrzył skargę złożoną przez Radę Miejską w Dąbrowie Górniczej na decyzję Kuratorium Oświaty w Katowicach. Oznacza to, że sieć szkół od września 2017 będzie wyglądała tak, jak zadecydowali radni.
Dąbrowa Górnicza złożyła skargę na decyzję kuratorium oświaty w Katowicach, po tym, jak nadzór pedagogiczny nakazał im przekształcenie gimnazjów nr 1, 9 i 10 w ośmioletnie szkoły podstawowe (wstępnie kuratorium zaleciło też przekształcenie gimnazjum nr 4, ale odstąpiło od tego pomysłu – przy. red).

Jak tłumaczył Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, decyzja kuratorium oznaczałaby bowiem, że obok siebie – niemal po sąsiedzku – działałyby stare i nowe podstawówki. - Ze względu na małą liczbę uczniów, żadna z nich nie będzie w pełni wykorzystana, a wyremontowane budynki z nowoczesnym zapleczem będą świeciły pustkami – pisał w liście skierowanym do mieszkańców miasta Podraza.

Czytaj więcej: Reforma oświaty: Gmina Zbójna może liczyć na pomoc kuratorium

Kolejna „oświatowa” rozprawa przed gliwickim WSA odbędzie się 25 lipca. Sąd rozpatrzy skargę dotyczącą sieci szkół w Ustroniu. Różnica zdań w tym przypadku dotyczy dwóch gimnazjów. Budynki gimnazjum nr 1 i nr 2 znajdują się obok szkół podstawowych. Kuratorium nakazało przekształcić je w 8-letnie podstawówki, zaś miasto zdecydowało się je wygasić.

Czytaj więcej: Sieci szkół: Łódź wygrała w sądzie z kurator

W kolejce na ponowne wyznaczenie terminu rozprawy czeka gmina Żarki (rozprawa miała odbyć się 14 lipca, następnie 24 lipca, jednak znów została przesunięta – przyp. red). Tu różnica zdań między gminą a kuratorium dotyczy oddanego w 2011 roku do użytku nowoczesnego budynku, w którym mieściło się gimnazjum. Kuratorium wskazało, by otworzyć w nim drugą szkołę podstawową. Klemens Podlejski, burmistrz Żarek nie chce się na to zgodzić. Podkreśla, że takie rozwiązanie nie ma uzasadnienia. Zaś w tym miejscu planuje przygotować m.in. dodatkowe miejsca dla przedszkolaków.

Na wycofanie skargi zdecydował się z kolei Będzin. W tym przypadku nadzór pedagogiczny nakazał przekształcenie gimnazjum nr 3 w 8-letnią szkołę podstawową. Władze miasta nie zdecydowały się wprowadzić tego pomysłu w życie i zaskarżyły decyzję kuratorium do WSA. Argumentowały ją tym, że w pobliżu działa szkoła podstawowa, w której bez problemu zmieszczą się wszyscy uczniowie. Rada miasta podjęła sieć szkół „po swojemu”, bez uwzględnienia tych wytycznych i ponownie dała do zaopiniowania w kuratorium. Wtedy nadzór zmienił zdanie i wydał w tej sprawie opinię pozywaną. – Tym samym nasza skarga byłaby bezprzedmiotowa – tłumaczy powód wycofania skargi Kinga Wesołowska z będzińskiego magistratu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.