PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma oświaty, Zalewska: W niektórych szkołach dyrektorzy mówią, że kuratora nie było od wojny

  • PAP/JS    25 listopada 2016 - 19:18
Reforma oświaty, Zalewska: W niektórych szkołach dyrektorzy mówią, że kuratora nie było od wojny
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska (Fot. MEN)

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się w Gorzowie Wlkp. z lubuskimi samorządowcami, dyrektorami szkół i nauczycielami, by przedstawić założenia reformy oświaty.
"W dokumentach i uzasadnieniu pokazujemy, jak będzie wyglądała sytuacja z etatami nauczycieli. Jednoznacznie wynika nam, że przybędzie kilka tysięcy nowych oddziałów i kilka tysięcy nowych etatów" - mówiła podczas briefingu minister.

"Nie zmienia się liczba uczniów, w związku z tym chcielibyśmy utrzymać, i tak będzie, administrację i nauczycieli, bo to nie jest kompletnie związane z reformą czy zmianą ustroju. Proszę zauważyć, że dążymy do jednozmianowości. Dążymy do tego, żeby w każdej szkole był pedagog, psycholog, logopeda, żeby był doradca zawodowy i metodyk. To rzeczywiście wyzwanie cywilizacyjne, chcemy szerokopasmowego internetu i interaktywnych tablic. Potrzebujemy w związku z tym tych nauczycieli, którzy są w systemie i tych pracowników, którzy pracują w szkole" - powiedziała Zalewska.

Przekazała, że na zmianę ustroju oświatowego jest 900 mln zł, a 168 mln zł jest w rezerwie na dostosowanie.

"Mamy prawie 1,5 mld zł na subwencję na sześciolatka, który nie był nigdy objęty subwencją oświatową. To konsekwencja i dotrzymywanie słowa, że sześciolatek się uczy, obojętnie gdzie, rodzice mają o tym zdecydować; i dodatkowe środki ponad 400 mln zł na waloryzację, która po raz pierwszy od 2012 pojawiła się w systemie właśnie dla nauczycieli. Waloryzacja, nie podwyżka" - mówiła minister.

Zalewska przyznała, że każda zmiana budzi niepokój, dlatego też wzmacniana jest komunikacja. Wyjaśniła, że z samorządowcami spotykają się wojewodowie, a kuratorzy oświaty z przedstawicielami placówek oświatowych czy związków zawodowych nauczycieli.

"Jesteśmy w całej Polsce, w każdej szkole jest również pakiet informacyjny, tak aby rodzic, nauczyciel, dyrektor mógł przeczytać, również te pytania i odpowiedzi, które najczęściej się pojawiają. Na stronach MEN mamy telefony, kontakty, dziennie 200 maili z konkretnymi, bardzo merytorycznymi pytaniami. Chcemy być z samorządowcami, nauczycielami i rodzicami przy zmianie" - mówiła Zalewska.

Dodała, że podczas piątkowego spotkania w Gorzowie Wlkp. padło wiele pytań dotyczących reformy oświaty, m.in.: przyszłości małych szkół, ramowego planu nauczania czy pieniędzy. Zapewniła, że wszelkie wątpliwości będą wyjaśniane przez wojewodów i kuratorów oświaty.

"Z tymi gminami, o których trzeba porozmawiać głębiej, bardziej szczegółowo - na pewno się z nimi spotkamy (…) Jestem w szkołach, jestem w gminach. W niektórych szkołach dyrektorzy mówią, że kuratora nie było od wojny. Bardzo się cieszę, ze jesteśmy blisko szkół, blisko organów prowadzących" - mówiła na briefingu Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa.

Kurator zapewniła, że wszelkie pytania można przesyłać do kuratorium i wojewody, a odpowiedzi na nie zostaną udzielone.

Czytaj też: Zgrzyt na linii kurator oświaty-wiceprezydent Gdańska: Jest jeszcze szansa na opamiętanie!

"Dzisiaj samorządowcy, przede wszystkim, nauczyciele, dyrektorzy szkół zobaczyli, że - tak jak pani minister mówi cały czas - reforma jest doskonale przygotowana, reforma jest przemyślana. To wszystko, co jest proponowane, nie jest rewolucyjne. Rozpoczynamy reformę, która będzie trwała długi czas. Dopiero w roku 2023 pierwsza matura z nowymi podstawami programowymi. Wszystko jest doskonale przygotowane" - zapewniał na briefingu wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-11-29 12:56:30

    PiS-e, jakim celom ten bałagan służy? Z jakich diagnoz wynika?