PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma oświaty, ZNP: MEN nie ma pomysłu na polską szkołę

 • PAP/jm    12 lutego 2017 - 18:55
Reforma oświaty, ZNP: MEN nie ma pomysłu na polską szkołę
Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. (fot. znp.pl)

- Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma żadnego pomysłu na polską edukację i polską szkołę, poza tendencją do jej maksymalnego upolitycznienia - mówił w niedzielę (12 lutego) prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, oceniając zmiany w oświacie.
Sławmoir Broniarz był gościem rady krajowej Partii Razem. Podczas konferencji prasowej przekonywał, że zmiany, które chce wprowadzać MEN, najbardziej uderzą w dzieci i ich rodziców. - Projektowane zmiany najbardziej dotkliwie uderzą w dziecko, uderzą w ucznia; uderzą w rodziny i to w różnych aspektach - ekonomicznym, logistycznym i organizacyjnym - ocenił.

Prezes ZNP wskazał, że odczuje także w środowisko nauczycieli i pracowników oświaty. - Żadne zaklęcia pani minister ani też mało wiarygodne zapewnienia, że przy likwidacji 7,5 tys. szkół - 7,5 tys. zakładów pracy stworzymy 5 tys. dodatkowych miejsc pracy, nas nie uspokajają - stwierdził. Jak dodał, dla ZNP miarodajne i wiarygodne są informacje z samorządów, które informują o procesie zmian.

Czytaj też: Sławomir Broniarz: ZNP nie zrezygnuje z referendum w sprawie reformy edukacji

- Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma żadnego pomysłu na polską edukację, nie ma żadnego pomysłu na polską szkołę, poza tendencją do maksymalnego jej upolitycznienia i to jest efekt, przed którym Związek Nauczycielstwa Polskiego ostrzega - ocenił.

Broniarz powiedział, że konieczna jest dyskusja o tym, co zdarzy się, jeśli reforma edukacji wejdzie w życie, a także o tym, co powinno się zdarzyć, by można było mówić o szkole otwartej i autonomicznej; z nauczycielami, którzy nie będą bali się represji ze strony MEN, komisji dyscyplinarnych i kuratorium.

Czytaj też: Śląskie, Urszula Bauer: 50 uchwał ws. dostosowania sieci szkół do reformy

- Chcielibyśmy także rozmawiać o tym, jakie treści programowe powinny być wkomponowane w system edukacyjny, łącznie z zamiarem wyjęcia podstawy programowej z kompetencji polityków. Tym powinni się zajmować, tak jak w wielu krajach, instytucje niezależne, nieuwikłane w doraźne przepychanki polityczne, niezależne od polityków tej czy innej opcji - powiedział.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z zarządu Partii Razem przypomniała, że jej ugrupowanie wspólnie z organizacjami i partiami jest zaangażowane w zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji. W skład komitetu inicjatywy obywatelskiej wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych.

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów.

Przypomnijmy, reforma edukacji rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących szkół zostaną wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • Zreformować nauczycieli, 2017-02-13 19:03:29

  Do Walenty: O Pan Broniarz ma świetny pomysł - na siebie. Broni swojego dobrze płatnego miejsca pracy.
 • Zreformować nauczycieli, 2017-02-13 18:55:44

  Nauczyciele: ci to dopiero nie mają pomysłu na polską edukację, bo cały swój rozum i siły wkładają w obronę swoich rozdmuchanych przywilejów ( więc nic dziwnego, że im empatii nie starcza na troskę o dobro naszych dzieci ). Ma być reforma i nauczycieli ma być tyle, ile potrzeba. Nadmiar nauczycieli ...- zwolnić. Niech się douczą, przebranżowią. Likwidacja stanowisk pracy i kształcenie ustawiczne - to nakaz czasów. Niech się krzykacze, pracownicy 18 godzinni, nauczycielska ( ponoć ) inteligencja - do sytuacji dostosuje. I niech sobie, ta inteligencja, przypomni definicję inteligencji.  rozwiń
 • Jola, 2017-02-13 13:33:16

  O, widzę, że PIStrolle się uaktywniły...A może aktywiści oświatowej Solidarności, co w sumie na jedno wychodzi.