PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma światy, Szydło: Nowe podstawy programowe na ukończeniu

  • PAP/AT    30 stycznia 2017 - 07:15
Reforma światy, Szydło: Nowe podstawy programowe na ukończeniu
Najważniejsze jest, żeby ta reforma oświaty była wdrożona spokojnie - powiedziała premier (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

• Nowa podstawa programowa, dotycząca historii i nauk humanistycznych będzie uwzględniała prawdziwą historię - prawdę o niemieckich obozach zagłady w Polsce - powiedziała premier Beata Szydło.
• W tej chwili najważniejsze jest, żeby ta reforma była wdrożona spokojnie, żeby politycy opozycji nie próbowali wykorzystywać polskiej szkoły do walki politycznej - dodała.
Premier Beata Szydło zapowiedziała na antenie TVP Kraków, że nowa podstawa programowa, dotycząca historii i nauk humanistycznych "będzie uwzględniała to, żeby pokazywać prawdziwą historię - żeby uczulić na te aspekty, które zbyt mało były do tej pory ukazywane; właśnie historię, prawdę o niemieckich obozach zagłady w Polsce".

"Ale poza tym my musimy przede wszystkim zadbać o to, żeby świat zewnętrzny mówił prawdę i to jest nasz obowiązek" - powiedziała Beata Szydło. Wyraziła również podziękowanie tym organizacjom i ruchom społecznym, które w ostatnim czasie mocno się w to zaangażowały, m.in. w internecie.

Pytana o reformę oświaty premier podkreśliła, że "decyzja już zapadła, reforma jest wdrażana i nie ma już odwrotu". "W tej chwili najważniejsze jest, żeby ta reforma była wdrożona spokojnie, żeby politycy opozycji nie próbowali wykorzystywać polskiej szkoły do walki politycznej. To jest dobra reforma, dobrze przygotowana" - stwierdziła premier, wskazując na potrzebę dobrej współpracy między samorządem i kuratoriami.

"Jesteśmy gotowi do odpowiadania na wszystkie wątpliwości i pytania (…), w tej chwili jest na ukończeniu podstawa programowa, będą przekazywane podręczniki, wszystko dzieje się zgodnie z założeniami" - zapewniła premier Szydło.

Czytaj też: Reforma oświaty, likwidacja gimnazjów: PO i ZNP będą zbierać podpisy ws. referendum edukacyjnego

Wyraziła również przekonanie, że samorządowcy są doskonale przygotowani. "Zresztą ministerstwo przygotowało dla każdego samorządu indywidualną symulację sieci szkolnej na jego terenie, więc jeżeli jest taka potrzeba, pani minister Zalewska, jej służby, kuratorzy są gotowi do tego, aby udzielić takiej konsultacji" - wskazała Beata Szydło.

Premier Szydło zapowiedziała również w rozmowie, że reforma oświaty "musi być powiązana z tym, co będzie się działo w resorcie nauki". "To są naczynia połączone i dobrze, że te resorty ze sobą współpracują. Propozycje zmian w szkolnictwie wyższym przedstawimy na początku jesieni. Jeżeli sam proces konsultacyjny i legislacyjny byłby zakończony do końca tego roku, można by było w 2018 roku już przystąpić do przygotowywania wdrażania tej reformy" - powiedziała premier. "To też nie będzie łatwa reforma" - dodała.

Pytana o rozwiązania w sprawie poprawy jakości powietrza premier Beata Szydło podkreśliła, że tego nie da się zrobić za pomocą jednej ustawy. "To musi być kompleksowy zestaw zadań, jest szereg czynników, które powodują powodzenie tej operacji" - stwierdziła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • RACJONALISTKA, 2017-02-02 01:04:04

    TE PROGRAMY PROGRAMOWE NAJPRAWDOPODOBNIEJ PISAŁY KLECHY Z OSŁAMI PIS. PRZECIEŻ Z KSIĄŻEK DO BIOLOGII WYKREŚLILI EKOLOGIĘ (BO PRAWICA UWAŻA, ŻE W POLSCE SMOGU NIE MA) ORAZ EWOLUCJĘ (BO PRAWICA UWAŻA ŻE BÓG JEST I TO ON STWORZYŁ ŚWIAT) ZRESZTĄ WSZYSTKIE RELIGIE I SEKTY MÓWIĄ ŻE TO ICH BÓG STWORZYŁ ŚWI...AT.  rozwiń