PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma sześciolatków, Zalewska: Nauczyciele nie stracą pracy. Będą pracować w zerówkach i przedszkolach

 • PAP/AT    8 lutego 2016 - 14:57
Reforma sześciolatków, Zalewska: Nauczyciele nie stracą pracy. Będą pracować w zerówkach i przedszkolach

Minister edukacji rozmawiała o planowanych zmianach w systemie oświaty (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl/Janusz Fiega)

• Minister edukacji uspokaja, że zniesie obowiązku szkolnego dla sześciolatków nie przyczyni się do zwolnień nauczycieli.
• Nauczyciele znajdą pracę w zerówkach i w przedszkolach.
• Zalewska zapowiedziała zmiany w subwencji oświatowej i zmianę podstawy programowej.
"To nieprawda, że nauczyciele stracą pracę w wyniku nowelizacji systemu oświaty, znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków; wystarczy odrobina chęci i organizacji ze strony samorządów" - mówiła w Krakowie minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

O planowanych zmianach w systemie oświaty minister Anna Zalewska rozmawiała w Krakowie z konwentem wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i gmin Małopolski.

"To nieprawda, że w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków wielu nauczycieli straci pracę, dlatego że nauczyciele, którzy uczą w klasach 1-3, kończą te same studia co nauczyciele przedszkola. W związku z tym, skoro mamy jeden samorząd, jeden organ prowadzący, a dzieci jest tyle samo, wystarczy odrobina chęci organizacyjnej, aby nauczyciele znaleźli się właśnie w zerówkach w przedszkolach, jeżeli rodzice tak zdecydują" - powiedziała min. Zalewska.

Czytaj też: 6-latki w przedszkolach. ZNP i miasta widzą problem, rodzice prawo wyboru

Wskazała jednak, że "szacunki będzie można dokonywać dopiero w kwietniu, w maju". "Myślę, że po raz pierwszy rodzice mają absolutną wolność, decydują czy sześciolatek uczy się w szkole czy przedszkolu. I trzeba tę wolność uszanować, a samorządy biorą tak samo jak państwo podatki od swoich obywateli i muszą zrobić wszystko, żeby tego najmniejszego obywatela uszanować" - podkreśliła minister.

"Chciałam państwa zaprosić do dyskusji, wysłuchać i poprosić o konkretne wnioski na piśmie, dotyczące każdego elementu systemu edukacji" - zwróciła się do samorządowców min. Zalewska. Jak poinformowała, odbyła już sześć takich spotkań w Małopolsce i na Śląsku, m.in. z uczniami i samorządowcami. Podkreśliła również, że prowadzone w Polsce konsultacje w sprawie zmian w systemie oświaty spotkały się z dużym zainteresowaniem w UE. "UE jest zachwycona, bo w UE od kilkudziesięciu lat nikt nie dyskutował o edukacji przed zmianą w systemie" - powiedziała minister.

Min. Zalewska zapowiedziała zmianę całego systemu, w tym m.in. zmiany w subwencji oświatowej, której "nikt nie zmieniał i nie dyskutował o niej od 2003 r.", i zmianę podstawy programowej, nad którą pracuje już 1840 "Ekspertów Dobrej Zmiany".

Pytana przez dziennikarzy o religię na egzaminie maturalnym stwierdziła, że nie do niej należy ostateczna decyzja w tej sprawie. "Religia jest jednym z przedmiotów i jedynym dyskryminowanym na maturze. Przecież religia jest potrzebna dla tych, którzy zdają chociażby na teologię lub idą do seminarium. Dyskusja przed nami" - stwierdziła jednak minister.KOMENTARZE (5)

 • n-lka, 2016-03-04 20:47:11

  Nie prawdą jest fakt, iź nauczyciele przedszkola i nauczania zintegrowanego mają kwalifikacje do nauczania w przedszkolu i I - III. Nauczyciel przedszkola musi mieć ukończone studia na kierunku Wychowanie przedszkolne, nauczyciel I-III musi ukończyć studia na kierunku :Nauczanie zintegrowane. Bez t...ych kwalifikacji nie znajdą zatrudnienia, więc nie ma możliwości swobodnego przenoszenia nauczycieli. Nie trzeba być Ministrem Edukacji aby znać Rozporządzenie o kwalifikacjach zawodowych ale bycie Ministrem zobowiązuje do zapoznania się z tym Rozporządzeniem i zdementowania swoich błędnych wypowiedzi  rozwiń
 • hiha, 2016-03-02 16:48:10

  Do Zainteresowana: Nauczyciele w przedszkolach mogą być zwalniani z pracy cały rok, to placówki nieferyjne. Z dnia na dzień można takiego nauczyciela potraktować jak śmiecia, bo ZNP+POsady Swoim Ludziom nadal trzęsą samorządami.
 • Zainteresowana, 2016-02-10 16:28:40

  "Nauczyciele nie stracą pracy(...)". Fantastycznie tyle, że nie zwiększy się przecież liczebność grupy, nikt nie będzie tworzył dodatkowych oddziałów. Powrót sześciolatków do przedszkola spowoduje zmniejszenie liczby m-c dla 3latków. Natomiast n-le przedszkolni zostaną na swoich "s...tarych" etatach. Jak zatem n-le 1-3 będą mieli zacząć pracować w przedszkolach??? Przecież to nie jest logiczne.... No...chyba, że zostaną rozbudowywane placówki i zwiększana liczba oddziałów przedszkolnych.  rozwiń