PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma szkolnictwa, Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną

 • pt/pap    18 października 2016 - 14:29
Reforma szkolnictwa, Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną
Sławomir Broniarz (fot.znp.pl)

• Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna akcję protestacyjną ws. zapowiadanej reformy edukacji - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
• Akcja odbędzie się pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole". Na 19 listopada zapowiadana jest manifestacja.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował we wtorek, że ZNP domaga się "zaprzestania działań mających na celu destabilizowanie polskiego systemu oświaty, a jednocześnie demontażu tego systemu". Zdaniem związku planowane zmiany grożą pogorszeniem jakości edukacji i są wymierzone przeciwko uczniom i nauczycielom.

ZNP żąda wycofania projektów dwóch ustaw wprowadzających reformę. Zaznacza także, że "nie da się zrobić jakiejkolwiek zmiany w edukacji bez zwiększania nakładów na edukację, w tym na podwyżkę płac dla pracowników oświaty".

Czytaj też: Związek Nauczycielstwa Polskiego pozwie Annę Zalewską

Zarząd główny ZNP postanowił rozpocząć od wtorku ogólnopolską akcję protestacyjną "Nie dla chaosu w szkole". W ramach tej akcji Związek planuje zorganizowanie pikiety przed Sejmem w dniu pierwszego czytania nowej ustawy Prawo oświatowe.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ma się odbyć pierwsze czytanie, bo projekt nie trafił dotąd pod obrady rządu, zakończyły się dopiero uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne.Jeśli pikieta nie spowoduje oczekiwanych przez ZNP rezultatów, wówczas w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli 400 największych oddziałów ZNP.

Planowane jest także zorganizowanie 19 listopada ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty w Warszawie. Do udziału w niej związek zaprasza także rodziców, samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, których obszarem działania jest edukacja.

Broniarz poinformował, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione to związek wejdzie w spór zbiorowy, którego konsekwencją może być referendum strajkowe i strajk w szkołach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • znający temat, 2016-10-20 09:42:42

  Do protestant: taaa... kosmetyczne zmiany, szczególnie dla samorządów gminnych to czysta kosmetyka: zmiana sieci szkół, nowa organizacja dowozów, przeniesienia nauczycieli, odprawy dla zwalnianych, zagospodarowanie budynków, niezadowolenie rodziców i pracowników szkół (w końcu to lokalny elektorat).... W imię czego... jeśli nawet nie pokazano celu a założenia modyfikowano reagując na doniesienia mediów. No i najważniejsze: likwidacja gimnazjów - najefektywniejszych szkół w systemie, co potwierdzają badania. Reformę należy zacząć od pełnej diagnozy pracy wszystkich poziomów edukacji a nie jedynie od wizyty w gabinecie prezesa i bezrefleksyjnych działań. Tego gniota, jakiego przygotowała pani minister nie da się obronić.  rozwiń
 • protestant, 2016-10-19 18:42:26

  Do znający temat: No cóż, jestem członkiem ZNP, ale nie zgadzam się z panem Prezesem. Ta reforma, to jedynie kosmetyczne zmiany, nie rozumiem więc o co tyle krzyku. Podzielam zdanie w.potega@neostrada.pl, że trzeba przemodelować cały system. Rodzice chcą dobrej i bezpiecznej szkoły, nie ma znaczenia... czy będzie to szkoła 8-klasowa, czy gimnazjum. Mamy anachroniczny system oceniania, a może w ogóle uczniom nie stawiać ocen, jak to jest w niektórych krajach? A dlaczego w państwowej szkole nauczyciel nie wyrabia się z materiałem na lekcjach i zadaje pracę domową? Czyż nie powinno być tak, że dziecko uczy się w szkole, a w domu ma czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji? Nie ma na to czasu, bo odrabia pańszczyznę, robotę, którą powinna wykonać szkoła. A dlaczego matury nie można zdawać w trakcie całej nauki w liceum, przez 3 lata? Może chciałbym biologię zaliczyć w pierwszej klasie, a angielski w drugiej, a na właściwą maturę zostawić sobie tylko matematykę? Itd. itd. itd.  rozwiń
 • Jola, 2016-10-19 11:38:59

  Popieram ZNP w 100%. Koniec z Zalewską!!!!