Reforma szkolnictwa, Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną

• Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna akcję protestacyjną ws. zapowiadanej reformy edukacji - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
• Akcja odbędzie się pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole". Na 19 listopada zapowiadana jest manifestacja.
Reforma szkolnictwa, Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną
Sławomir Broniarz (fot.znp.pl)

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował we wtorek, że ZNP domaga się "zaprzestania działań mających na celu destabilizowanie polskiego systemu oświaty, a jednocześnie demontażu tego systemu". Zdaniem związku planowane zmiany grożą pogorszeniem jakości edukacji i są wymierzone przeciwko uczniom i nauczycielom.

ZNP żąda wycofania projektów dwóch ustaw wprowadzających reformę. Zaznacza także, że "nie da się zrobić jakiejkolwiek zmiany w edukacji bez zwiększania nakładów na edukację, w tym na podwyżkę płac dla pracowników oświaty".

Czytaj też: Związek Nauczycielstwa Polskiego pozwie Annę Zalewską

Zarząd główny ZNP postanowił rozpocząć od wtorku ogólnopolską akcję protestacyjną "Nie dla chaosu w szkole". W ramach tej akcji Związek planuje zorganizowanie pikiety przed Sejmem w dniu pierwszego czytania nowej ustawy Prawo oświatowe.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ma się odbyć pierwsze czytanie, bo projekt nie trafił dotąd pod obrady rządu, zakończyły się dopiero uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne.Jeśli pikieta nie spowoduje oczekiwanych przez ZNP rezultatów, wówczas w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli 400 największych oddziałów ZNP.

Planowane jest także zorganizowanie 19 listopada ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty w Warszawie. Do udziału w niej związek zaprasza także rodziców, samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, których obszarem działania jest edukacja.

Broniarz poinformował, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione to związek wejdzie w spór zbiorowy, którego konsekwencją może być referendum strajkowe i strajk w szkołach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do protestant: taaa... kosmetyczne zmiany, szczególnie dla samorządów gminnych to czysta kosmetyka: zmiana sieci szkół, nowa organizacja dowozów, przeniesienia nauczycieli, odprawy dla zwalnianych, zagospodarowanie budynków, niezadowolenie rodziców i pracowników szkół (w końcu to lokalny elektorat).... W imię czego... jeśli nawet nie pokazano celu a założenia modyfikowano reagując na doniesienia mediów. No i najważniejsze: likwidacja gimnazjów - najefektywniejszych szkół w systemie, co potwierdzają badania. Reformę należy zacząć od pełnej diagnozy pracy wszystkich poziomów edukacji a nie jedynie od wizyty w gabinecie prezesa i bezrefleksyjnych działań. Tego gniota, jakiego przygotowała pani minister nie da się obronić. rozwiń

znający temat, 2016-10-20 09:42:42 odpowiedz

Do znający temat: No cóż, jestem członkiem ZNP, ale nie zgadzam się z panem Prezesem. Ta reforma, to jedynie kosmetyczne zmiany, nie rozumiem więc o co tyle krzyku. Podzielam zdanie w.potega@neostrada.pl, że trzeba przemodelować cały system. Rodzice chcą dobrej i bezpiecznej szkoły, nie ma znaczenia... czy będzie to szkoła 8-klasowa, czy gimnazjum. Mamy anachroniczny system oceniania, a może w ogóle uczniom nie stawiać ocen, jak to jest w niektórych krajach? A dlaczego w państwowej szkole nauczyciel nie wyrabia się z materiałem na lekcjach i zadaje pracę domową? Czyż nie powinno być tak, że dziecko uczy się w szkole, a w domu ma czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji? Nie ma na to czasu, bo odrabia pańszczyznę, robotę, którą powinna wykonać szkoła. A dlaczego matury nie można zdawać w trakcie całej nauki w liceum, przez 3 lata? Może chciałbym biologię zaliczyć w pierwszej klasie, a angielski w drugiej, a na właściwą maturę zostawić sobie tylko matematykę? Itd. itd. itd. rozwiń

protestant, 2016-10-19 18:42:26 odpowiedz

Popieram ZNP w 100%. Koniec z Zalewską!!!!

Jola, 2016-10-19 11:38:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE