Rejestracja w SIO z weryfikacją

Każda osoba ubiegająca się o dostęp do nowego Systemu Informacji Oświatowej - nie tylko dyrektorzy szkół, ale również wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast - będzie musiała osobiście potwierdzić swoją tożsamość w kuratoriach oświaty - przypomina MEN.
Rejestracja w SIO z weryfikacją

Resort edukacji podkreśla, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych uczniów. Z nowego SIO ma korzystać ponad 100 tys. osób.

O negatywnym odbiorze, m.in. wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, konieczności osobistego potwierdzania własnej tożsamości przy uzyskiwaniu dostępu do nowego SIO mówił w czwartek w Sejmie poseł PO Łukasz Borowiak.

Czytaj też: Chcą większej anonimowości danych w SIO

Wymóg ten - jak relacjonował - wywołuje u samorządowców "liczne negatywne komentarze", ponieważ ich zdaniem mogłoby w tej sprawie wystarczyć skorzystanie np. z systemu ePUAP, czyli elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Obecna procedura dostępu do danych SIO - jak wyjaśniał w Sejmie wiceminister edukacji Maciej Jakubowski - wraz z wymogiem osobistego stawiennictwa i złożenia własnoręcznego podpisu jest konieczna. Wiceszef MEN tłumaczył, że procedura ta "służy zapewnieniu sprawnego działania systemu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa przetwarzanych danych w systemie".

Przypomniał, że SIO, który w nowym kształcie ma zacząć działać w kwietniu 2013 r., dotyczy m.in. danych osobowych uczniów. Według Jakubowskiego, kontrolowanie dostępu do tych danych, związane m.in. z wywołującym kontrowersje przepisem obligującym do osobistego stawiennictwa w kuratoriach oświaty, jest - jak powiedział - zgodne z wymogami Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Wiceszef MEN tłumaczył, że procedura weryfikacji dostępu do bazy danych SIO obowiązuje nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale przede wszystkim wielu pracowników oświaty, m.in. dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych oraz ich pracowników, którzy będą wykonywać obowiązki związane z funkcjonowaniem SIO.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE