PARTNER PORTALU
 • BGK

Rekord likwidacji szkół

 • PAP    14 stycznia 2012 - 17:19
Rekord likwidacji szkół

W tym roku może przestać działać rekordowa liczba nawet 800 szkół, w zeszłym roku zlikwidowano ich 300 - stwierdza "Rzeczpospolita".
Co więcej, tym razem nie chodzi już tylko o małe wiejskie szkoły, ale takie działania planują też duże miasta. Jak podkreśla gazeta, gminy są przyparte do muru trudną sytuacją finansową, brakiem pomocy ze strony rządu i niżem demograficznym. I podejmują trudne decyzje o zamykaniu placówek oświatowych.

- Nie stać nas już na dokładanie do oświaty. Budżetowa subwencja jest za niska i nie uwzględnia podwyżek dla nauczycieli, rząd nie deklaruje też zmian w Karcie nauczyciela - wylicza prezydent Poznania Ryszard Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta).

Samorządowców rozumieją nawet organizacje pozarządowe walczące o przetrwanie małych wiejskich placówek. Jak mówi Alina Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Oświatowych, za likwidacjami stoją kłopoty finansowe i Karta nauczyciela nakazująca gminom zatrudniać pedagogów według bardzo sztywnych reguł.

- Gminy są w sytuacji bez wyjścia - podkreśla.

Kozińska-Bałdyga ocenia, że stwarza to szansę na poprawę jakości oświaty dzięki większemu zaangażowaniu rodziców. Jej zdaniem wiele szkół przejmą stowarzyszenia rodziców. A prowadzą one szkoły taniej, bo mogą zatrudniać nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, a nie na podstawie Karty - stwierdza "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • SUKCES, 2012-01-14 21:24:42

  Każdy może powiedzieć: to nie mój sukces! Teraz to już MÓJ,oczywiście!
 • Sukces, 2012-01-14 20:24:53

  Za parę lat będzie to Nadwiślański Kraj w Europie.
 • Ojatwo, 2012-01-14 19:47:16

  lepiej bić rekordy w innych dziedzinach