PARTNER PORTALU
 • BGK

Rekrutacja do przedszkoli 2017/2018 w cieniu reformy oświaty. Będą miejsca dla trzylatków?

 • Agnieszka Widera    6 kwietnia 2017 - 12:02
Rekrutacja do przedszkoli 2017/2018 w cieniu reformy oświaty. Będą miejsca dla trzylatków?
Od września zagwarantowane ustawowo prawo do opieki przedszkolnej zyskają wszystkie dzieci trzyletnie (fot.pixabay)

Kiedy rozpoczną się zapisy do przedszkoli? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców kilkulatków. Wszystko dlatego, że w ubiegłym roku o tej porze większość miast miała za sobą pierwszy etap rekrutacji i rodzice czekali już na wyniki. Teraz w wielu miastach proces rekrutacyjny nawet się nie zaczął.
Zmiany w systemie oświaty, choć najbardziej dotkną organizację pracy i nauczanie w szkołach, mają też swoje skutki dla funkcjonowania publicznych przedszkoli.

Wszystko przez reformę oświaty

Zgodnie z art. 204 ust. 1-2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) kryteria rekrutacyjne oraz terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2017/2018 mają zostać podane najpóźniej do dnia 15 kwietnia 2017 r.

Choć są miasta, gdzie rekrutacja już trwa (w Warszawie wnioski o przyjecie do przedszkola można składać od 29 marca do 10 kwietnia, w Gdyni - od 30 marca do 12 kwietnia), w wielu miejscowościach rodzice póki co mogą tylko poczytać urzędowe komunikaty lub informacje na stronach przedszkoli.

- Aktualna jest tylko oferta przedszkoli. Pozostałe linki (harmonogram rekrutacji, kryteria, punktacja i liczba miejsc do rekrutacji ) dotyczą naboru z roku ubiegłego (rok szkolny 2016/17) i będą na bieżąco aktualizowane – czytamy w komunikacie na stronie Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach.

W Lublinie rekrutacja do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 10 kwietnia i potrwa do 5 maja.

W Lublinie rodzice mają możliwość wyboru maksymalnie pięciu placówek wychowania przedszkolnego prowadzonych przez miasto, które we wniosku wskazują w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej.

W Chorzowie rekrutacja do przedszkoli rozpocznie się 18 kwietnia i potrwa do 28 kwietnia.

- Z powodu reformy oświaty później zostały przygotowane przepisy wykonawcze, dlatego w marcu nie mogliśmy jeszcze rekrutacji rozpocząć – usłyszeliśmy w urzędzie miasta Chorzowa. Miasto pierwszy raz skorzysta z elektronicznego naboru. - Mamy nadzieję, że to usprawni cały proces, bo rodzice nie będą musieli z wnioskami i pozostałymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie określonych kryteriów jeździć do trzech przedszkoli, ale tylko do jednego – tłumaczy Karolina Skórka z biura prasowego UM Chorzów.

Podobnie jak w innych miastach, które z elektronicznej rekrutacji korzystają kolejny raz, w I etapie rekrutacji będzie można wybrać maksymalnie trzy placówki, pamiętając, że ich kolejność oznacza hierarchię ważności. Formularz elektroniczny trzeba będzie wypełnić w systemie i wydrukować ,a wydrukowany i wypełniony wniosek wraz ze stosownymi dokumentami i oświadczeniami należy złożyć w placówce pierwszego wyboru (wymienionej na wniosku jako pierwsza). W systemie tym nie liczy się kolejność zgłoszeń, a to by zmieścić się w terminie i spełnić określone kryteria.

Trzylatki z zapewnionym miejscem, pytanie tylko gdzie

W trwającym obecnie roku szkolnym największy problem z posłaniem dziecka do przedszkola mieli rodzice trzylatków. Wszystko przez to, że w przedszkolach zostało większość sześciolatków, którym zniesiono obowiązek szkolny i dla maluchów zabrakło miejsc.

Przypomnijmy, w Warszawie na Tarchominie, był nawet problem z 4-latkami, które miały prawo być przyjęte i samorządowcy wykupili dla nich miejsca w przedszkolach niepublicznych działających na zasadzie przedszkola publicznego.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Dawid2240, 2017-05-27 08:36:05

  Dobra zmiana...