PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekrutacja do przedszkoli 2017/2018 w cieniu reformy oświaty. Będą miejsca dla trzylatków?

  • Agnieszka Widera    6 kwietnia 2017 - 12:02
Rekrutacja do przedszkoli 2017/2018 w cieniu reformy oświaty. Będą miejsca dla trzylatków?
Od września zagwarantowane ustawowo prawo do opieki przedszkolnej zyskają wszystkie dzieci trzyletnie (fot.pixabay)

Kiedy rozpoczną się zapisy do przedszkoli? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców kilkulatków. Wszystko dlatego, że w ubiegłym roku o tej porze większość miast miała za sobą pierwszy etap rekrutacji i rodzice czekali już na wyniki. Teraz w wielu miastach proces rekrutacyjny nawet się nie zaczął.
Zmiany w systemie oświaty, choć najbardziej dotkną organizację pracy i nauczanie w szkołach, mają też swoje skutki dla funkcjonowania publicznych przedszkoli.

Wszystko przez reformę oświaty

Zgodnie z art. 204 ust. 1-2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) kryteria rekrutacyjne oraz terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2017/2018 mają zostać podane najpóźniej do dnia 15 kwietnia 2017 r.

Choć są miasta, gdzie rekrutacja już trwa (w Warszawie wnioski o przyjecie do przedszkola można składać od 29 marca do 10 kwietnia, w Gdyni - od 30 marca do 12 kwietnia), w wielu miejscowościach rodzice póki co mogą tylko poczytać urzędowe komunikaty lub informacje na stronach przedszkoli.

- Aktualna jest tylko oferta przedszkoli. Pozostałe linki (harmonogram rekrutacji, kryteria, punktacja i liczba miejsc do rekrutacji ) dotyczą naboru z roku ubiegłego (rok szkolny 2016/17) i będą na bieżąco aktualizowane – czytamy w komunikacie na stronie Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach.

W Lublinie rekrutacja do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 10 kwietnia i potrwa do 5 maja.

W Lublinie rodzice mają możliwość wyboru maksymalnie pięciu placówek wychowania przedszkolnego prowadzonych przez miasto, które we wniosku wskazują w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej.

W Chorzowie rekrutacja do przedszkoli rozpocznie się 18 kwietnia i potrwa do 28 kwietnia.

- Z powodu reformy oświaty później zostały przygotowane przepisy wykonawcze, dlatego w marcu nie mogliśmy jeszcze rekrutacji rozpocząć – usłyszeliśmy w urzędzie miasta Chorzowa. Miasto pierwszy raz skorzysta z elektronicznego naboru. - Mamy nadzieję, że to usprawni cały proces, bo rodzice nie będą musieli z wnioskami i pozostałymi dokumentami potwierdzającymi spełnianie określonych kryteriów jeździć do trzech przedszkoli, ale tylko do jednego – tłumaczy Karolina Skórka z biura prasowego UM Chorzów.

Podobnie jak w innych miastach, które z elektronicznej rekrutacji korzystają kolejny raz, w I etapie rekrutacji będzie można wybrać maksymalnie trzy placówki, pamiętając, że ich kolejność oznacza hierarchię ważności. Formularz elektroniczny trzeba będzie wypełnić w systemie i wydrukować ,a wydrukowany i wypełniony wniosek wraz ze stosownymi dokumentami i oświadczeniami należy złożyć w placówce pierwszego wyboru (wymienionej na wniosku jako pierwsza). W systemie tym nie liczy się kolejność zgłoszeń, a to by zmieścić się w terminie i spełnić określone kryteria.

Trzylatki z zapewnionym miejscem, pytanie tylko gdzie

W trwającym obecnie roku szkolnym największy problem z posłaniem dziecka do przedszkola mieli rodzice trzylatków. Wszystko przez to, że w przedszkolach zostało większość sześciolatków, którym zniesiono obowiązek szkolny i dla maluchów zabrakło miejsc.

Przypomnijmy, w Warszawie na Tarchominie, był nawet problem z 4-latkami, które miały prawo być przyjęte i samorządowcy wykupili dla nich miejsca w przedszkolach niepublicznych działających na zasadzie przedszkola publicznego.×
KOMENTARZE (1)

  • Dawid2240, 2017-05-27 08:36:05

    Dobra zmiana...