PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekrutacja do przedszkoli: nie można faworyzować dzieci z obojgiem rodziców

  • MIW    30 marca 2018 - 16:30
Rekrutacja do przedszkoli: nie można faworyzować dzieci z obojgiem rodziców
W rekrutacji do przedszkoli nie można preferencyjnie traktować dzieci posiadających oboje rodziców kosztem tych, które są wychowywane samotnie przez jednego z rodziców. (Fot. pixabay.com)

Radni, określając kryteria rekrutacji do przedszkoli, nie mogą preferencyjnie traktować dzieci posiadających oboje rodziców kosztem tych, które są wychowywane samotnie przez jednego z rodziców. Przypomniał o tym wojewoda lubuski, uchylając w swym rozstrzygnięciu nadzorczym uchwałę rady miejskiej w Dobiegniewie z 22 lutego.
Podjęta przez radnych Dobiegniewa uchwała określała kryteria drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego (czyli w razie, gdy w pierwszym etapie rekrutacji kandydaci uzyskują równorzędne wyniki lub po jego zakończeniu nadal jeszcze są wolne miejsca) do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w prowadzonej przez gminę szkole podstawowej. W załączniku do uchwały zapisano, że na 6 pkt. może liczyć dziecko, którego oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują, odbywają staż lub uczą się w systemie stacjonarnym, zaś na 4 pkt. dziecko, którego tylko jeden rodzic (opiekun) pracuje, odbywa staż lub uczy się w systemie stacjonarnym.

Czytaj: Rekrutacja do przedszkoli 2018. Samorządy zapowiadają rekordową liczbę miejsc

Tymczasem - jak przypomina wojewoda - zgodnie z Prawem Oświatowym kryteria stosowane na drugim etapie rekrutacji mają uwzględniać zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza „potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych”. Wojewoda podkreśla, że określając kryteria rekrutacji należy wziąć pod uwagę te wytyczne.

- Jednym z nich jest zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb rodziny, w której rodzic samotnie wychowujący dziecko musi pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi. Rada, określając kryteria rekrutacji do przedszkoli, brane pod uwagę na drugim jej etapie, powinna zatem wyraźnie wyodrębnić kryterium związane z uwzględnieniem potrzeb i sytuacji rodzica, który samotnie wychowuje dziecko - podkreśla wojewoda i zwraca uwagę, że w tym przypadku radni zupełnie pominęli kryterium związane z sytuacją, gdy rodzic samotnie wychowujący dziecko musi pogodzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi.

Czytaj: Opłaty za publiczne przedszkola a umowy cywilnoprawne  

- Wbrew intencjom prawodawcy doprowadziło to do sytuacji, w której kandydaci wychowywani przez oboje rodziców pracujących, bądź wychowywani przez oboje rodziców, z których tylko jeden pracuje, będą traktowani w sposób preferencyjny w stosunku do kandydatów wychowywanych samotnie przez jednego pracującego rodzica - stwierdza wojewoda lubuski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.