PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekrutacja na uczelnię za złotówkę

  • PAP    26 maja 2011 - 17:54
Rekrutacja na uczelnię za złotówkę

Symboliczną opłatę rekrutacyjną w wysokości 1 zł zapłacą najlepiej zapowiadający się kandydaci na studia na Uniwersytecie Śląskim.
Uczelnia ogłosiła swoją decyzję w czwartek, na gali zorganizowanej dla finalistów olimpiad przedmiotowych ze śląskich szkół.

Na pierwszą edycję "Śląskich Asów" Uniwersytet Śląski zaprosił 133 finalistów olimpiad przedmiotowych, którzy uzyskali najlepsze wyniki w województwie śląskim i na etapie centralnym. Uczniowie pochodzą z 16 miast i 24 szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj też: Ruszyła pracownia nanomedyczna w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

O celu, jaki przyświecał tej nowej imprezie, poinformowała w czwartek rzeczniczka uczelni Magdalena Ochwat. - Zwróciliśmy się do dyrektorów szkół o wskazanie uczniów, którzy są laureatami i finalistami olimpiad przedmiotowych - tłumaczyła.

Rzeczniczka wyjaśniła w rozmowie z PAP, że uniwersytetowi zależy na tym, aby w rekrutacji na studia było jak najwięcej zdolnych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. - Chcieliśmy uhonorować najlepszych uczniów, najlepszą młodzież z naszego regionu i zaproponować im dalszą drogę rozwoju w murach śląskiej Alma Mater. Mamy ku temu bardzo dobre warunki - tłumaczyła.

Czytaj też: Uniwersytet powie, gdzie zbudować atomówkę

Zachętą dla najzdolniejszych kandydatów - według Ochwat - będzie decyzja Senatu Uniwersytetu Śląskiego, który w czwartek zdecydował o obniżeniu dotychczasowej opłaty rekrutacyjnej na studia dla olimpijczyków do symbolicznej złotówki. Pozostali kandydaci będą płacić od 70 do 150 zł, w zależności od wybranego kierunku.

Kandydaci posiadający tytuł laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego, mogą także ubiegać się o przyjęcie na wybrany kierunek studiów z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Aby mogli skorzystać z tej opcji, powinni przed zamknięciem internetowej rejestracji, która obowiązuje w trakcie naboru na studia, złożyć oryginał zaświadczenia laureata lub finalisty w dziale kształcenia uczelni.

Najlepszym uczniom towarzyszyli na gali w Katowicach dyrektorzy szkół i nauczyciele. Jednym z nich był Tomasz Szyjkowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica w Sosnowcu. Miesiąc temu podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Śląskim. - Zakres współpracy jest szeroki. Możemy korzystać z różnych obiektów uczelni, uczniowie mogą organizować imprezy razem ze studentami. Najważniejsze jednak, że nasi uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w lekcjach prowadzonych przez wykładowców m.in. z Wydziału Nauk o Ziemi. Dla niektórych nastolatków to może być pierwszy kontakt z uczelnią - powiedział Szyjkowski. W czwartek 27 uczniów jego szkoły odebrało dyplomy.

Odnosząc się do obniżenia opłaty rekrutacyjnej dla najlepszych absolwentów szkół, Szyjkowski ocenił: - Taka zachęta przez kieszeń zawsze odnosi skutek.

Wśród olimpijczyków, którzy odebrali w czwartek dyplomy "Śląskich Asów", byli m.in. laueraci olimpiady astronomicznej oraz olimpiad językowych, w tym Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego. Dyplomy wręczone zostały także uczniom, którzy uzyskali wysokie noty w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Wiedzy Górniczej "O Złotą Lampkę" oraz Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.