Religia w szkołach: MEN powinno mieć narzędzia do oceny pracy katechetów

Były minister edukacji broni decyzji o wprowadzeniu religii do szkół. Należy jednak nadzorować pracę katechetów - mówi prof. Henryk Samsonowicz.
Religia w szkołach: MEN powinno mieć narzędzia do oceny pracy katechetów
fot.flickr.com/Greg Hayter

Jak wskazuje prof. Samsonowicz, który 25 lat temu wprowadził lekcje religii do szkół, zawsze traktował to jako zadośćuczynienie dla Kościoła za jego postawę u schyłku PRL i gdyby miał jeszcze raz podjąć tę decyzję, zrobiłby to samo - czytamy w "Rzeczpospolitej" .

Według b. ministra ciągłe kontrowersje wokół religii w szkołach to efekt przede wszystkim niestworzenia uczniom alternatywy dla tych zajęć.

Wiele do życzenia pozostawia także jakość pracy katechetów; brakuje im przygotowania pedagogicznego - mówi prof. Samsonowicz.

Nie do przyjęcia jest też fakt, że praca katechetów jest poza kontrolą MEN i kuratoriów, które powinny mieć narzędzia do oceny ich pracy, przede wszystkim - umiejętności prowadzenia zajęć z dziećmi - podkreśla.

Zdaniem profesora po 25 latach system nauczania religii należy przewietrzyć i zmodernizować, a powinno się tym zająć MEN.

Warto też rozpocząć dyskusję o zmianach w programie nauczania, bo nie przystaje on już do ambicji, potrzeb, zainteresowań współczesnej młodzieży - uważa prof. Samsonowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Końkordat nie daje żadnych podstaw do odpłatnego nauczania religii. Należy odzyskać od kościoła nienależnie wypłacone pieniądze z odsetkami, na takich samych zasadach jak kościół odbierał "swoje" dobra

trzeźwa, 2015-04-06 09:37:28 odpowiedz

Konkordat został wprowadzony z rażącym naruszeniem prawa, w tym konstytucji. Kto będzie odważny i prawy i wyprowadzi religijną indoktrynację ze szkół?... Terror kościoła ma się nadal w najlepsze! SKANDAL!

SKANDAL i BEZPRAWIE!, 2015-04-03 23:52:01 odpowiedz

Tu nie ma co poprawiać. Po priostu religia w szkołach to skandal i państwo wyznaniowe. Państwo nie powinno promować i opłacać jakichkolwiek pasożytniczych indoktrynacji. Więcej matematyki, fizyki, chemi, przyrody, a nie bzdurnych pożydowskich mitów, które nijak mają się do rzeczywistej budowy świata.... Polska katotalibanem świata - jak długo jeszcze?... rozwiń

Taka prawda, 2015-04-03 23:49:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE