PARTNER PORTALU
 • BGK

Religia w szkołach: MEN powinno mieć narzędzia do oceny pracy katechetów

 • PAP    2 kwietnia 2015 - 07:15
Religia w szkołach: MEN powinno mieć narzędzia do oceny pracy katechetów
fot.flickr.com/Greg Hayter

Były minister edukacji broni decyzji o wprowadzeniu religii do szkół. Należy jednak nadzorować pracę katechetów - mówi prof. Henryk Samsonowicz.
Jak wskazuje prof. Samsonowicz, który 25 lat temu wprowadził lekcje religii do szkół, zawsze traktował to jako zadośćuczynienie dla Kościoła za jego postawę u schyłku PRL i gdyby miał jeszcze raz podjąć tę decyzję, zrobiłby to samo - czytamy w "Rzeczpospolitej" .

Według b. ministra ciągłe kontrowersje wokół religii w szkołach to efekt przede wszystkim niestworzenia uczniom alternatywy dla tych zajęć.

Wiele do życzenia pozostawia także jakość pracy katechetów; brakuje im przygotowania pedagogicznego - mówi prof. Samsonowicz.

Nie do przyjęcia jest też fakt, że praca katechetów jest poza kontrolą MEN i kuratoriów, które powinny mieć narzędzia do oceny ich pracy, przede wszystkim - umiejętności prowadzenia zajęć z dziećmi - podkreśla.

Zdaniem profesora po 25 latach system nauczania religii należy przewietrzyć i zmodernizować, a powinno się tym zająć MEN.

Warto też rozpocząć dyskusję o zmianach w programie nauczania, bo nie przystaje on już do ambicji, potrzeb, zainteresowań współczesnej młodzieży - uważa prof. Samsonowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • historyk prawnik, 2017-05-30 12:10:15

  Internetowi analfabeci, którzy nie mają pojęcia o historii polski. Gdybyśmy musieli oddać dobra materialne, budynki, ziemię kościołowi z odsetkami za okres użytkowania to nasz kraj musiałby ogłosić bankructwo. Większość miast wiosek istnieje na ziemi zakonów, które zostały im bezprawnie odebrane, a ...do których mają 100% prawo na mocy aktów własności które posiadają. Inna kwestia, za którą należy oddać im uznanie to szkolnictwo, bo przecież zakonny kształciły naszych przodków, nadal kształcą i to najlepiej nasze dzieci, co ciekawego do ich szkół garną się dzieci ateistów, niedowiarków (dzieci prawników, lekarz, nauczycieli i innych). Jak coś piszemy, to piszmy uczciwie.  rozwiń
 • trzeźwa, 2015-04-06 09:37:28

  Końkordat nie daje żadnych podstaw do odpłatnego nauczania religii. Należy odzyskać od kościoła nienależnie wypłacone pieniądze z odsetkami, na takich samych zasadach jak kościół odbierał "swoje" dobra
 • SKANDAL i BEZPRAWIE!, 2015-04-03 23:52:01

  Konkordat został wprowadzony z rażącym naruszeniem prawa, w tym konstytucji. Kto będzie odważny i prawy i wyprowadzi religijną indoktrynację ze szkół?... Terror kościoła ma się nadal w najlepsze! SKANDAL!