PARTNER PORTALU
 • BGK

Religię w szkole powinni finansować rodzice lub związki wyznaniowe

 • PAP/AT    26 marca 2015 - 06:59
Religię w szkole powinni finansować rodzice lub związki wyznaniowe
Wynagrodzenia katechetów kosztują 1,2 mld zł rocznie (fot.pixabay.com)

Inicjatorzy akcji "Świecka szkoła" chcą, by lekcje religii finansowali je rodzice lub związki wyznaniowe. I zbierają podpisy pod obywatelskim projektem.
Wynagrodzenia katechetów kosztują 1,2 mld zł rocznie.

- Istnieją zdecydowanie lepsze dla polskiej edukacji sposoby wydawania pieniędzy niż lekcje religii; to sprzeczne z logiką, by państwo finansowało zajęcia, nad którymi nie ma kontroli - mówi w "Gazecie Wyborczej" Leszek Jażdżewski, jeden z inicjatorów akcji.

I choć - jak ocenia - zebranie wymaganych 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy nie jest łatwe, to chce, by politycy tematem zajęli się jeszcze przed wyborami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (18)

 • grazka, 2015-03-28 14:13:02

  Problem jest w tym, że nie chodzi o podatki ale o to, że religia stała się przedmiotem na ocenę, takim jak inne, a nie rozważaniem i wzmacnianiem wiary Uczniowie są zmęczeni nadmiarem narzucanych im obowiązków i przekłada się to na spadek autorytetu katechety i kapłana. W religii powinien być mist...ycyzm a nie przymus i ocena. To nie służy Kościołowi. Docenia się tylko to, o co trzeba zawalczyć i wysilić się. Dlatego ten, który idzie do salki katechetycznej z własnego wyboru i w wolnym czasie z pewnością więcej osiągnie, niż ten co siedzi z przymusu w szkole. Inaczej będzie postrzegał też księdza, gdyż obecnie młodzież traktuje księży jak i innych nauczycieli ( a jaki status ma teraz nauczyciel, za sprawą celowych działań władz - nikomu nie trzeba tłumaczyć) Kiedyś myślałam, że ksiądz w szkole podniesie niszczony autorytet szkoły, teraz widzę, że to księża stracili na swoim autorytecie, a tym samym cały Kościół. Dzieci lekceważą religię tak jak i matematykę, chemię i j. polski. Jest tylko taka różnica, że lekceważąc matematykę najwyżej nie będziesz lekarzem czy urzędnikiem, a lekceważąc wiarę tracisz całe oparcie i sens życia, czyli wszystko co najważniejsze. Sądzę, że państwo katolickie powinno przekazać część pieniędzy Kościołowi na naukę religii, ale powinno to być realizowane poza szkołą. Dzieci by na tym zyskały i tym samym cały Kościół.  rozwiń
 • olo, 2015-03-26 23:10:55

  Do JodekMordka: Mickiewicz tego nigdy nie napisał !!!
 • Szajbus, 2015-03-26 22:01:01

  Jestem Katolikiem i jestem za tym żeby religia była nauczana poza szkołą publiczną szkoła to jest szkoła a nie zbór gdzie jest uczona młodzież nie wiadomo jakich Treści Religijnych czy Pedofilskich,jak rodzice chcą nauki religii w szkole to niech za nią płacą,są inne potrzeby w szkołach niż utrzy...mywanie Katechetów czy Kapłonów !!!  rozwiń