PARTNER PORTALU
  • BGK

Reorganizacja oświaty w Mysłowicach

  • AT    19 stycznia 2012 - 10:59
Reorganizacja oświaty w Mysłowicach

Mysłowicki zespół ds. reorganizacji oświaty opracował propozycję zmian racjonalizujących wydatki w szkolnictwie. Projekt zakłada utworzenie zespołów szkolno – przedszkolnych oraz licealno – gimnazjalnych, likwidacje niektórych placówek, zmiany w systemie nagradzania czy zatrudniania nauczycieli.
Przeprowadzona kalkulacja zakłada ponad 4 mln oszczędności.

Na skutek niżu demograficznego i tym samym znacznym obniżeniu się liczby uczniów prawie we wszystkich placówkach oświatowych w Mysłowicach konieczne okazały się decyzje prowadzące do reorganizacji w oświacie.

Dyskusje na temat zmian prowadzone będą na najbliższej sesji rady miasta. Dotyczyć będą utworzenia zespołów szkolno - przedszkolnych, wynikających z ustawy likwidacji niektórych placówek, zmian w zatrudnianiu i wynagradzaniu nauczycieli. Między radni zakładają wprowadzenie bonu organizacyjnego czy stałych wskaźników zatrudnienia. W projekcie zmian przewidziane jest również utworzenie Centrum Rozwoju Edukacji oraz instalacje monitoringu we wszystkich placówkach, co znacznie ograniczy koszty ochrony budynków.

Porównując rok 2011 do 2006 liczba uczniów zmniejszyła się o 2 339. W szkołach podstawowych to 507 osób, w gimnazjach ponad 1 000, a w szkołach ponadgimnazjalnych ponad 800 uczniów. Z prognoz wynika, że do roku 2020 liczba uczniów w Polsce zmniejszy się o około 33 proc. i taki stan z niewielkimi odchyleniami już się utrzyma.

Wydatki miasta obejmujące przedszkola to 20 995 348 zł przy subwencjach  w wysokości 814 889,60 zł.

Na przedszkola nie przysługuje bowiem subwencja -  wyjątkiem są dopłaty do przedszkoli integracyjnych (jeżeli aktualnie placówka posiada dzieci z orzeczeniami).

W przypadku szkół podstawowych jest to odpowiednio 32 967 515 zł kosztów przy subwencjach 18 943 085,59 zł. Gimnazja – 18 938 887 zł koszt i 10 711 698,93 zł subwencja.

Program lokalowy Zespołu Szkół Specjalnych rozpatrywany będzie w kilku wariantach. Jedną z możliwości jest przeniesienie ZSS do budynku Szkoły Podstawowej nr 13 z możliwością przeznaczenia osobnego budynku dla uczniów ZSS. Wariant drugi zakłada adaptację budynku Gimnazjum nr 2 na potrzeby ZSS. Ze względu na dużą liczbę pomieszczeń w w/w szkole mogłaby funkcjonować również Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna oraz nowo utworzone Centrum Rozwoju Edukacji.

Szczegółowy plan zmian, który przedstawiony zostanie na najbliższej sesji rady miasta dostępny w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.