Rewolucja w maturach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 22-08-2011
  • drukuj
Nowa wersja matury obejmie uczniów, którzy przystąpią do niej w maju 2015 r. Wśród propozycji znalazło się losowanie pytań zamiast prezentacji na egzaminie ustnym i zdawanie matury w okresie wakacji.
Rewolucja w maturach
Prace nad zmianami matur prowadzi Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Matura nadal powinna się zmieniać

O zmianach uczniowie dowieszą się we wrześniu 2012 r.. W efekcie zmian może się okazać, że więcej maturzystów nie zda egzaminu. A to za sprawą m.in. odejścia od prezentacji na egzaminie ustnym czy wprowadzenia obowiązkowych egzaminów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

Czytaj też: Uczniowie zaskarżą matury

Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje zmiany w formule pytań. Chce przede wszystkim zmienić arkusze egzaminacyjne. W przypadku języka polskiego zamierza odejść od sprawdzania umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem.

Czytaj też: Protest przeciwko unieważnieniu matur z chemii

Proponuje także, aby egzamin w większym stopniu sprawdzał umiejętność poprawnego argumentowania wypowiedzi.

Czytaj też: Akcja w obronie łaciny na maturze

Zmiany obejmą także egzamin ustny. CKE zapowiada, że zamierza odejść od prezentacji, bo zdarzają się przypadki kupowania gotowych materiałów np. w Internecie. Proponuje, aby na egzaminie ustnym uczeń losował pytanie na temat związany z tekstem kultury. Na przygotowanie odpowiedzi będzie miał 15 minut.
Resort edukacji będzie wprowadzać zmiany w zasadach przeprowadzania matur. Obecnie zbierane są opinie i propozycje różnych środowisk oświatowych.

Dyrektorzy szkół wnioskują, aby egzaminy maturalne odbywały się w takim terminie, by ich organizacja nie zaburzała normalnej pracy szkoły, a więc po zakończeniu zajęć dydaktycznych. A to oznacza, że odbywałyby się one w wakacje – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Taaak,jutro będzie futro !!!

nieodważny, 2011-08-23 23:14:23 odpowiedz

MATURZYŚCI W ZWIAZKU Z TYM MOGA SIE SPODZIEWAC LEPSZEGO JUTRA!!

SINGIEL, 2011-08-23 12:12:10 odpowiedz

Odnoszę wrażenie, że właśnie na podobnych zasadach zdawałam maturę wiele lat temu. Powrót do przeszłości? Szkoda tylko, że nie dotyczy to poziomu nauczania.

marzena, 2011-08-22 23:59:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE