PARTNER PORTALU
 • BGK

Reżimu Karty nauczyciela nie pokona przetarg na usługi szkolne

 • GK    18 lipca 2012 - 09:58
Reżimu Karty nauczyciela nie pokona przetarg na usługi szkolne

Gmina, tworząc punkt przedszkolny, nie może zamiast zatrudnienia nauczycieli wybrać w przetargu wykonawcy, który będzie świadczył usługi edukacyjne i opiekuńcze.
Czy gmina, tworząc punkt przedszkolny będący inną publiczną formą wychowania przedszkolnego, może zrezygnować z zatrudniania nauczycieli i zamiast tego zorganizować przetarg na usługi szkolnictwa przedszkolnego i w drodze przetargu wybrać wykonawcę, który będzie świadczył usługi edukacyjne i opiekuńcze w punkcie przedszkolnym?

Czytaj też: Manewry z Kartą nauczyciela

W bazie dobrych praktyk resortu administracji i cyfryzacji pojawiła się porada prawna odpowiadająca na to pytanie zadane przez gminę, która tym sposobem chciałaby obniżyć koszty prowadzenia punktu przedszkolnego.

Eksperci przypominają, że zajęcia w innych formach wychowania przedszkolnego prowadzą nauczyciele zatrudniani przez dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę. Punkt przedszkolny czy zespół wychowania przedszkolnego nie jest wobec zatrudnionych w nim nauczycieli pracodawcą.

Czytaj też: W przedszkolach posypią się podwyżki

Dlatego ustawodawca nie nakłada na inne formy wychowania przedszkolnego obowiązku zatrudniania nauczycieli mających odpowiednie kwalifikacje, gdyż to nie punkt przedszkolny czy zespół wychowania przedszkolnego będzie zatrudniał pracujących tam nauczycieli, lecz dyrektor prowadzonych przez gminę szkoły podstawowej lub przedszkola .

W żadnym wypadku nie można więc wyprowadzić wniosku, że w innych formach wychowania przedszkolnego nie muszą być zatrudnieni nauczyciele.

Według ekspertów wprowadzenie zasady zatrudniania nauczycieli innych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, przez dyrektora szkoły podstawowej lub gminnego przedszkola publicznego, gwarantuje tym osobom pełne objęcie ich reżimem Karty nauczyciela.

<!-- pagebreak //-->

Eksperci podkreślają, że ustawa o systemie oświaty, w tym w szczególności art. 14a ust. 6 i 6a, wyklucza możliwość zawarcia umowy cywilnoprawnej na świadczenie usługi szkolnictwa przedszkolnego w prowadzonej przez siebie publicznej placówce oświatowej, w tym przypadku punkcie przedszkolnym.

Proponują rozwiązanie alternatywne mające obniżyć koszty. Według nich w prowadzonej przez siebie szkole gmina może przygotować lokal w pełni odpowiadający wymogom rozporządzenia w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać lokale, w których organizowane są inne formy wychowania przedszkolnego.

Następnie gmina może ogłosić przetarg lub wybrać tryb bezprzetargowy na dzierżawę, najem lub użyczenie lokalu pod prowadzenie innej formy wychowania przedszkolnego.

Wówczas nie gmina będzie podmiotem prowadzącym inną formę wychowania przedszkolnego, lecz podmiot prywatny – przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług szkolnictwa przedszkolnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (11)

 • nana, 2012-08-16 11:12:41

  Wszyscy się biedzą, co zrobić z nauczycielami, a oni sobie w tym czasie wakacjują
 • ulka, 2012-07-20 10:57:00

  Nikt tu przecież nie obraża nauczycieli, tylko każdy szuka sposobu na uniknięcie obciążeń, jakie się z nimi wiążą.
 • mimka, 2012-07-20 10:55:10

  Panta rhei! Nauczyciele uczą tego nasze dzieci, a w kwestii Karty, która obowiązuje od 1982 r. i była zmieniana ponad 60 razy, akurat teraz chcą stanąć w miejscu ze swoimi przywilejami.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: