Reżimu Karty nauczyciela nie pokona przetarg na usługi szkolne

Gmina, tworząc punkt przedszkolny, nie może zamiast zatrudnienia nauczycieli wybrać w przetargu wykonawcy, który będzie świadczył usługi edukacyjne i opiekuńcze.
Reżimu Karty nauczyciela nie pokona przetarg na usługi szkolne

Czy gmina, tworząc punkt przedszkolny będący inną publiczną formą wychowania przedszkolnego, może zrezygnować z zatrudniania nauczycieli i zamiast tego zorganizować przetarg na usługi szkolnictwa przedszkolnego i w drodze przetargu wybrać wykonawcę, który będzie świadczył usługi edukacyjne i opiekuńcze w punkcie przedszkolnym?

Czytaj też: Manewry z Kartą nauczyciela

W bazie dobrych praktyk resortu administracji i cyfryzacji pojawiła się porada prawna odpowiadająca na to pytanie zadane przez gminę, która tym sposobem chciałaby obniżyć koszty prowadzenia punktu przedszkolnego.

Eksperci przypominają, że zajęcia w innych formach wychowania przedszkolnego prowadzą nauczyciele zatrudniani przez dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę. Punkt przedszkolny czy zespół wychowania przedszkolnego nie jest wobec zatrudnionych w nim nauczycieli pracodawcą.

Czytaj też: W przedszkolach posypią się podwyżki

Dlatego ustawodawca nie nakłada na inne formy wychowania przedszkolnego obowiązku zatrudniania nauczycieli mających odpowiednie kwalifikacje, gdyż to nie punkt przedszkolny czy zespół wychowania przedszkolnego będzie zatrudniał pracujących tam nauczycieli, lecz dyrektor prowadzonych przez gminę szkoły podstawowej lub przedszkola .

W żadnym wypadku nie można więc wyprowadzić wniosku, że w innych formach wychowania przedszkolnego nie muszą być zatrudnieni nauczyciele.

Według ekspertów wprowadzenie zasady zatrudniania nauczycieli innych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, przez dyrektora szkoły podstawowej lub gminnego przedszkola publicznego, gwarantuje tym osobom pełne objęcie ich reżimem Karty nauczyciela.

 


KOMENTARZE (11)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wszyscy się biedzą, co zrobić z nauczycielami, a oni sobie w tym czasie wakacjują

nana, 2012-08-16 11:12:41 odpowiedz

Nikt tu przecież nie obraża nauczycieli, tylko każdy szuka sposobu na uniknięcie obciążeń, jakie się z nimi wiążą.

ulka, 2012-07-20 10:57:00 odpowiedz

Panta rhei! Nauczyciele uczą tego nasze dzieci, a w kwestii Karty, która obowiązuje od 1982 r. i była zmieniana ponad 60 razy, akurat teraz chcą stanąć w miejscu ze swoimi przywilejami.

mimka, 2012-07-20 10:55:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE