PARTNER PORTALU
  • BGK

Reżimu Karty nauczyciela nie pokona przetarg na usługi szkolne

  • GK    18 lipca 2012 - 09:58
Reżimu Karty nauczyciela nie pokona przetarg na usługi szkolne

Gmina, tworząc punkt przedszkolny, nie może zamiast zatrudnienia nauczycieli wybrać w przetargu wykonawcy, który będzie świadczył usługi edukacyjne i opiekuńcze.




Czy gmina, tworząc punkt przedszkolny będący inną publiczną formą wychowania przedszkolnego, może zrezygnować z zatrudniania nauczycieli i zamiast tego zorganizować przetarg na usługi szkolnictwa przedszkolnego i w drodze przetargu wybrać wykonawcę, który będzie świadczył usługi edukacyjne i opiekuńcze w punkcie przedszkolnym?

Czytaj też: Manewry z Kartą nauczyciela

W bazie dobrych praktyk resortu administracji i cyfryzacji pojawiła się porada prawna odpowiadająca na to pytanie zadane przez gminę, która tym sposobem chciałaby obniżyć koszty prowadzenia punktu przedszkolnego.

Eksperci przypominają, że zajęcia w innych formach wychowania przedszkolnego prowadzą nauczyciele zatrudniani przez dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej prowadzonej przez gminę. Punkt przedszkolny czy zespół wychowania przedszkolnego nie jest wobec zatrudnionych w nim nauczycieli pracodawcą.

Czytaj też: W przedszkolach posypią się podwyżki

Dlatego ustawodawca nie nakłada na inne formy wychowania przedszkolnego obowiązku zatrudniania nauczycieli mających odpowiednie kwalifikacje, gdyż to nie punkt przedszkolny czy zespół wychowania przedszkolnego będzie zatrudniał pracujących tam nauczycieli, lecz dyrektor prowadzonych przez gminę szkoły podstawowej lub przedszkola .

W żadnym wypadku nie można więc wyprowadzić wniosku, że w innych formach wychowania przedszkolnego nie muszą być zatrudnieni nauczyciele.

Według ekspertów wprowadzenie zasady zatrudniania nauczycieli innych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, przez dyrektora szkoły podstawowej lub gminnego przedszkola publicznego, gwarantuje tym osobom pełne objęcie ich reżimem Karty nauczyciela.

<!-- pagebreak //-->

Eksperci podkreślają, że ustawa o systemie oświaty, w tym w szczególności art. 14a ust. 6 i 6a, wyklucza możliwość zawarcia umowy cywilnoprawnej na świadczenie usługi szkolnictwa przedszkolnego w prowadzonej przez siebie publicznej placówce oświatowej, w tym przypadku punkcie przedszkolnym.

Proponują rozwiązanie alternatywne mające obniżyć koszty. Według nich w prowadzonej przez siebie szkole gmina może przygotować lokal w pełni odpowiadający wymogom rozporządzenia w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać lokale, w których organizowane są inne formy wychowania przedszkolnego.

Następnie gmina może ogłosić przetarg lub wybrać tryb bezprzetargowy na dzierżawę, najem lub użyczenie lokalu pod prowadzenie innej formy wychowania przedszkolnego.

Wówczas nie gmina będzie podmiotem prowadzącym inną formę wychowania przedszkolnego, lecz podmiot prywatny – przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług szkolnictwa przedszkolnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (11)

  • nana, 2012-08-16 11:12:41

    Wszyscy się biedzą, co zrobić z nauczycielami, a oni sobie w tym czasie wakacjują
  • ulka, 2012-07-20 10:57:00

    Nikt tu przecież nie obraża nauczycieli, tylko każdy szuka sposobu na uniknięcie obciążeń, jakie się z nimi wiążą.
  • mimka, 2012-07-20 10:55:10

    Panta rhei! Nauczyciele uczą tego nasze dzieci, a w kwestii Karty, która obowiązuje od 1982 r. i była zmieniana ponad 60 razy, akurat teraz chcą stanąć w miejscu ze swoimi przywilejami.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.