PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO o przedszkolach niepublicznych

  • pt    12 sierpnia 2014 - 12:29

Jak finansować i rozliczać przedszkola niepubliczne? Regionalna Izba Obrachunkowa odpowiada na pytania samorządowców.
Rozliczenie dotacji dla przedszkoli niepublicznych powinno być dokonywane w oparciu o faktyczną liczbę uczniów w całym roku budżetowym, a nie liczbę  uczniów wskazaną we wniosku o udzielenie dotacji – wyjaśnia Regionalna Izba Rachunkowa w Szczecinie wątpliwości burmistrza Złocieńca dotyczące finansowanie rozliczania dotacji przedszkoli niepublicznych.

Czytaj: UOKiK sprawdza rynek podręczników 

W trakcie roku  budżetowego faktyczna liczba uczniów może ulegać  zmianie i odbiegać od liczby uczniów wskazanej  we wniosku o udzielenie dotacji - dodaje RIO.

Czytaj: Dzieci pojadą na szkolne wycieczki bez ubezpieczenia?

RIO wyjaśnia także, że jednostka samorządu terytorialnego przyznaje dotacje na ucznia, a więc powinna kontrolować przedszkole  niepubliczne w zakresie m.in. liczby uczniów uprawnionych do dotacji i wysokość dotacji, a nie treść umów cywilnoprawnych zawartych z rodzicami.

Na pytanie jak należy traktować sytuację, jeżeli w lipcu lub sierpniu niepubliczne przedszkole i niepubliczny punkt przedszkolny są nieczynne, a w tym  czasie zapisane do nich dzieci (nie zostały wykreślone z ewidencji niepublicznego przedszkola) mogą i korzystają z usług przedszkola publicznego, RIO odpowiada:

- Dotacje przysługują także za  okres ferii  i wakacji, rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z 1 września każdego roku, a kończy 31 sierpnia następnego roku, co oznacza, że dotacje służą do finansowaniu działalności statutowej w ciągu całego roku  szkolnego, a więc łącznie z okresami ferii i wakacji szkolnych, mimo że w okresach tych nie są prowadzone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze,  funkcjonowanie szkoły pociąga za sobą określone stałe wydatki (np. wynagrodzenia, koszty utrzymania bazy lokalowej) .

Całość opinii RIO TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Alka, 2014-08-13 22:37:58

    Do oświatowiec: Co to za ,,oświatowiec", który nie zna ustawy o systemie oświaty !!! Ustawa nie różnicuje kwestii dotowania szkół i placówek niepublicznych, są traktowane tak samo i mówienie o wyłudzaniu dotacji jest nieuprawnione. Nauczyciele przedszkolni też muszą kiedyś wziąć urlop, odświeży...ć/wyremontować pomieszczenia i miesiąc wakacji jest uzasadniony. Samorządy zamiast się cieszyć, że mają tanie usługi niepublicznego przedszkola - wynajdują urojone powody żeby nie płacić dotacji albo kwestionować wydatki. Ciekawe jak za rok zapewnicie miejsca dla wszystkich 4-latków; pewnie żaden 3-latek nie znajdzie się w przedszkolu... :-((  rozwiń
  • oświatowiec, 2014-08-13 10:47:54

    odpowiedź RIO odnosi się do szkół, które mają zagwarantowane ferie i wakacje. Przedszkola są placówkami nieferyjnymi, działają cały rok kalendarzowy i dotacje zgodnie Ustawą o systemie oświaty dostają na rok kalendarzowy nie szkolny. Dlatego to, co zwiera RIO w odpowiedzi jest nadinterpretacją pozwa...lającą niepublicznym przedszkolom wyłudzać pieniądze od gminy.Gdyby przedszkola były czynne w wakacje, to dostawałyby dotację tylko na liczbę dzieci zgłoszonych do przedszkola w tym czasie. RIO uważa, że powinny dostawać dotację jak za czerwiec (chociaż część dzieci od września pójdzie do szkoły i na te dzieci dotacja nie przysługuje.  rozwiń