PARTNER PORTALU
  • BGK

RIO podaje, ile powinna wynosić dotacja na "inną formę wychowania przedszkolnego"

  • bad    12 kwietnia 2018 - 18:00
RIO podaje, ile powinna wynosić dotacja na "inną formę wychowania przedszkolnego"
Fot. Pixabay

W przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego przez gminę, prowadzona przez osobę fizyczną inna forma wychowania przedszkolnego otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 50 proc. podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli w najbliższej gminie prowadzącej przedszkole - wyjaśnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.
Łagów jest organem prowadzącym dla innych form wychowania przedszkolnego, które znajdują się w trzech szkołach na terenie gminy. Gmina dotuje Publiczny Punkt Wychowania Przedszkolnego, który jest prowadzony przez osobę fizyczną. Na każdego ucznia przekazywana jest dotacja w wysokości podstawowej kwoty dotacji wyliczonej na punkty przedszkolne prowadzone przez gminę.

Burmistrz Łagowa Paweł Marwicki zwrócił się z pytaniem do Regionalnej Izby Obrachunkowej, czy dotacja dla ucznia innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę fizyczną, powinna być przekazywana w wysokości podstawowej kwoty dotacji, wyliczonej na punkty przedszkolne z terenu gminy, czy w wysokości podstawowej kwoty dotacji przedszkola znajdującego się w gminie sąsiedniej, ponieważ gmina Łagów nie prowadzi przedszkola.

Czytaj też: Organizacja rekolekcji wielkopostnych. MEN wyjaśnia wątpliwości

W odpowiedzi RIO w Kielcach pisze, że zgodnie z przepisami ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego przez gminę, prowadzona przez osobę fizyczną inna forma wychowania przedszkolnego, otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 50 proc. podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli w najbliższej gminie prowadzącej przedszkole. Podstawowa kwota dotacji dla przedszkoli została określona w art. 12 tej ustawy.

Art. 2 pkt 20 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych definiuje pojęcie „placówki wychowania przedszkolnego” - przez co należy rozumieć przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej oraz inną formę wychowania przedszkolnego. Jednocześnie rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizacji tych form oraz sposób ich działania wskazuje inne formy wychowania przedszkolnego, w których może być prowadzone wychowanie przedszkolne, tj. punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego.

- Reasumując, Izba nie podziela stanowiska wnioskodawcy, że w sytuacji, gdy na terenie gminy znajduje się inna forma wychowania przedszkolnego prowadzona przez gminę, to dotacja dla innej formy wychowania przedszkolnego prowadzona przez osobę fizyczną powinna być wypłacona w wysokości odpowiadającej podstawowej kwocie dotacji wyliczanej na punkty przedszkolne prowadzone przez gminę, gdyż ustawodawca w art. 20 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie posługuje się pojęciem „placówka wychowania przedszkolnego”, ale wprost wskazuje przedszkole - pisze w odpowiedzi RIO w Kielcach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.