PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzice chcą referendum

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    16 marca 2012 - 08:37

Rodzice uczniów uczęszczających do szkół na terenie Sosnowca, które mają być zlikwidowane bądź włączone do innych placówek, chcą w tej sprawie referendum.
Na styczniowej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę intencyjną dopuszczającą zmiany, które dotyczą Szkoły Podstawowej nr 25, gimnazjów nr 6, 10 i 15 a także Zespołu Szkół Specjalnych nr 1. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, dlatego też rodzice postanowili walczyć. Jerzy Cholewa, pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Referendalnego tłumaczy, że dzięki referendum może udać się zablokować plany urzędników. – Będziemy pytać mieszkańców o to, czy zgadzają się z planami władz miasta, czy też nie – mówi Jerzy Cholewa.

Inicjatorzy muszą zebrać podpisy 10 procent mieszkańców Sosnowca uprawnionych do głosowania. Mają na to 60 dni. Później podpisy zweryfikowane zostaną przez Radę Miasta. Wynik głosowania będzie ważny jedynie wówczas, gdy w referendum weźmie udział co najmniej 30 procent wyborców. – Potrzebne będzie 18 tysięcy podpisów. W ich pozyskiwaniu wspierają nas rodzice, którzy walczą o los swoich dzieci. Wielkoduszni okazali sie też niektórzy księża, pozwalając na zbieranie podpisów przy kościołach, a wręcz z ambony zapraszają do złożenia podpisu i przyłączenia się do referendum – mówi Cholewa.

Pytany o to, z jakich środków referendum miałoby być finansowane odpowiada: – Koszty referendum pokrywałaby gmina, natomiast koszty związane z jego organizacją my. Będziemy przeprowadzać nieformalną zbiórkę pieniędzy. Jako przewodniczący będę musiał zdać sprawozdanie i przedstawić rozliczenie kto i ile pieniędzy przeznaczył na kampanię referendalną.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.