PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzice przeciw likwidacji ośrodka

  • PAP    24 stycznia 2012 - 18:59
Rodzice przeciw likwidacji ośrodka

Rodzice uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 dla dzieci z wadami słuchu w Łodzi protestują przeciwko zamiarowi likwidacji tej placówki. Władze miasta argumentują zamiar likwidacji złym stanem techniczny budynku i zmniejszającą się liczbą uczniów.
Zgodę na likwidację Ośrodka nr 5 przy ul. Weólczańskiej w Łodzi wyrazili już radni z Komisji Edukacji Rady Miejskiej. W środę radni mają głosować nad uchwałą o zamiarze likwidacji placówki.

W skład Ośrodka wchodzą: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum profilowane. Placówka posiada także internat. Obecnie kształci się w niej niemal 100 uczniów z wadami słuchu. Plany magistratu (zabierz głos/oceń prezydent) przewidują przeniesienie dzieci do dwóch innych Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, m.in. nr 4 dla dzieci niesłyszących.

Rodzice uczniów nie zgadzają się na to i apelują do przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi o powstrzymanie procesu likwidacji. Podkreślają, że Ośrodek przy ul. Wólczańskiej to jedyna placówka w Łodzi przeznaczona dla dzieci i młodzieży z wadami słuchu i wymowy. Tymczasem ośrodek nr 4 - wyłącznie dla dzieci niesłyszących.

Ich zdaniem specyfika pracy tych placówek znacząco się różni. - To nie jest nasz wymysł. Tu chodzi o sposób nauczania. Inaczej się pracuje z dzieckiem niedosłyszącym i zdecydowanie inaczej z dzieckiem głuchym. Dzieci z wadami wymowy w ogóle nie mają osobnych szkół, a tutaj razem pracowały z dziećmi niedosłyszącymi - mówiła w wtorek na spotkaniu z dziennikarzami matka jednego z uczniów Iwona Nawrocka-Piera.

Zdaniem rodziców przeniesienie dzieci w nowe miejsce przysporzyłoby im także dużego stresu. Podkreślają także, że wcześniej nie było mowy o złym stanie technicznym budynku.

Uczestniczący w spotkaniu z rodzicami pełnomocnik okręgowy PiS, poseł Marcin Mastalerek zaznaczył, że likwidując placówkę władze Łodzi biorą pod uwagę tylko względy finansowe, a nie biorą pod uwagę dobra dzieci, a to - jak podkreślał - powinno być najważniejsze.

Mastalerek zapewnił, że będący w opozycji łódzcy radni PiS, będą przeciwko likwidacji tej szkoły, a także innych placówek oświatowych w Łodzi. Zapowiedział jednocześnie, że każdy radny PiS, który poprze likwidację placówek, zostanie usunięty z partii.

Zdaniem władz Łodzi powodem likwidacji ośrodka jest przede wszystkim zły stan techniczny obiektu i zmniejszająca się liczba podopiecznych. Według informacji magistratu do kapitalnego remontu nadaje się dach, ciągi komunikacyjne, szatnie dla uczniów, sala gimnastyczna, a do wymiany - stolarka okienna.

Władze miasta zapewniają, że dzieci będą mogły kontynuować naukę w dwóch innych ośrodkach; zatrudnienie w nich mają znaleźć też nauczyciele. Rocznie, po likwidacji ośrodka miasto chce zaoszczędzić ok. 1,6 mln zł.

To nie jedyna placówka oświatowa, która ma zostać zlikwidowana w tym roku w Łodzi. Pod koniec lutego radni mają podjąć uchwały o likwidacji ośmiu szkół, w tym dwóch liceów ogólnokształcących oraz trzech zespołów szkół ponadgimnazjalnych. Zdaniem władz miasta likwidacja tych placówek jest konieczna, ponieważ uczy się w nich zbyt mało uczniów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • kotek, 2012-01-25 09:32:36

    jak najbardziej ich popieramy!!
  • GRUZ, 2012-01-24 22:59:36

    No i cóz z tego,że są "przeciw likwidacji" ośrodka???