PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodzice szkole: "reforma edukacji jest potrzebna i akceptowana"

  • pt/pap    30 sierpnia 2017 - 16:21
Rodzice szkole: "reforma edukacji jest potrzebna i akceptowana"
Rok szkolny 2017/2018 będzie pierwszym rokiem wprowadzania reformy edukacji (fot.fotolia)

Jestem głęboko przekonany, że reforma edukacji, która będzie wprowadzona od 1 września 2017 r., jest bardzo potrzebna i ogólnie akceptowana przez większość środowisk oświatowych i rodziców – mówi prezes zarządu fundacji „Rodzice Szkole” Wojciech Starzyński.
• Rok szkolny 2017/2018 będzie pierwszym rokiem wprowadzania reformy edukacji.

• Reforma zakłada, że w miejsce obecnych gimnazjów pojawią się ośmioletnie szkoły podstawowe oraz wydłuży się czas edukacji w szkołach średnich - będą czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe.

• Zdaniem Wojciecha Starzyńskiego z Fundacji "Rodzice Szkole", która współpracuje z wieloma środowiskami i rodzicami, reforma edukacji, która ma niedługo wejść w życie, jest "akceptowana przez większość rodziców".

W ocenie Starzyńskiego reforma jest wyraźnie oczekiwana przez dyrektorów, nauczycieli i środowiska szkół ponadgimnazjalnych - obecnych liceów ogólnokształcących i techników zawodowych. Wszyscy oni - jak mówił prezes Fundacji - wskazują na to, że istnieje potrzeba 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum zawodowego.

"Reforma była również oczekiwana w wielu miejscach w szkołach podstawowych, które sobie zdają sprawę z tego, że cykl 6-letni jest za krótki, żeby tę młodzież wykształcić i zintegrować" - dodał.

Starzyński zwrócił również uwagę na to, że jednocześnie reforma edukacji "nie dotyczy tylko i wyłącznie likwidacji gimnazjów i stworzenia 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników, ale dotyczy przede wszystkim w dużej mierze reformy szkolnictwa zawodowego, które będzie się nazywało branżowym".

"Po raz pierwszy w historii zaangażowani w reformę szkolnictwa branżowego i stworzenie nowych form szkół są pracodawcy, resorty gospodarcze oraz osobiście wicepremier Mateusz Morawiecki" - podkreślił.

W ocenie Wojciecha Starzyńskiego stwarza to szansę na to, że wreszcie szkoły zawodowe będą reagowały bardzo szybko i zdecydowanie na potrzeby rynku, kształcąc ludzi przygotowanych do pracy w zależności od potrzeb zmieniającego się rynku, "a nie potencjalnych bezrobotnych, tak jak niejednokrotnie bywało".

Jednocześnie Starzyński zauważył, że "reforma dotyka w bardzo wyraźny sposób zasad kształcenia i doskonalenia nauczycieli, bo to też jest taki element systemu, który wymaga zmiany".

Wojciech Starzyński podkreślił, że "reforma bardzo wyraźnie wskazuje, że szkoła ma nie tylko kształcić w sensie przedmiotowym, ale ma również, wspólnie z rodzicami i różnymi środowiskami okołoszkolnymi, położyć zdecydowany akcent na problemy wychowania, czyli kształtowania osobowości młodego człowieka, oraz przygotowanie młodzieży do wyzwań XXI wieku, jak również do poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne, zarówno w swojej małej ojczyźnie, jak i w wielkiej ojczyźnie - Polsce, Europie czy świecie".

To wychowanie - zaznaczył - jest bardzo istotnym elementem reformy. Chodzi - jak wyjaśnił - o "postawienie na system wychowawczy, który będzie wspólnie realizowany przez całe środowisko szkolne i będzie promował zachowania proobywatelskie i patriotyczne".

"Wydaje mi się, że jest to reforma dobra, oczekiwana przez większość społeczeństwa i środowiska oświatowe oraz, że przyniesie ona w dłuższej perspektywie bardzo dobre efekty" - podsumował Wojciech Starzyński.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • bezpartyjny samorządowiec, 2017-08-31 08:05:12

    Elbanowscy poniosą koszty reformy jak dojdziemy do władzy i cały PiS