PARTNER PORTALU
 • BGK

Rodzicu za niepubliczny żłobek płać więcej

 • fakty.bai.pl (Magda Jaśkiewicz)    15 lutego 2012 - 08:08

W poniedziałek do bełchatowskiego magistratu wpłynęła petycja rodziców dzieci z niepublicznego żłobka „Akademia Małych Smoków” Ich stanowisko jest jasne: sprzeciwiają się nierównemu traktowaniu dzieci i chcą walczyć o jednakowe dofinansowanie dla pociech ze żłobka miejskiego i niepublicznego.
Walka Izabeli Siut o dofinansowanie prowadzonego przez nią żłobka trwa dalej. Tydzień temu właścicielka Akademii Małych Smoków spotkała się z rodzicami prezentując im problem, na jaki natknęła przy ubieganiu się o miejską dotację.

Styczniowa uchwała Rady Miejskiej zmieniła bowiem zasady dofinansowania niepublicznych żłobków. Z ubiegłorocznej uchwały wynikało, że kwota takiej dotacji będzie w wysokości stu procent ustalonych w budżecie miasta wydatków bieżących ponoszonych na jedno dziecko w żłobku prowadzonym przez miasto. 26 stycznia uchwałę zmieniono i teraz wynika z niej, ze dofinansowanie może być do stu procent.

W petycji, którą przygotowali rodzice czytamy między innymi: „Jesteśmy zdania, iż wspomniane działania ze strony Rady Miejskiej mogą wpłynąć na radykalne podwyższenie wysokości czesnego w w/w placówce, które dotychczas zostało ustalone na optymalnym dla nas poziomie. Niestety nasze możliwości finansowe są ograniczone i nie będziemy w stanie temu podołać".

Mogą, ale nie muszą...

Stanowisko magistratu jest w tej sprawie jasne: wcześniejsza uchwała nie ,,obligowała" magistratu do udzielenia dotacji, o czym Izabela Siut według opinii urzędników była informowana na bieżąco. Rzecznik prasowy prezydenta Beata Kwiecińska-Pintos:

- Jest mi przykro, że pani Iza podchodzi do tej sytuacji w taki sposób. Przykro z jednego podstawowego powodu: pani Iza spotykała się wielokrotnie z urzędnikami, którzy merytorycznie zajmują się obsługą żłobków niepublicznych, spotykała się też z wiceprezydentem odpowiedzialnym za sprawy oświaty i pomocy społecznej. Na każdym z takich spotkań była informowana o tym, że prowadzenie żłobków niepublicznych nie jest zadaniem obowiązkowym gminy. W związku z tym zapisy uchwały są skonstruowane tak, a nie inaczej. W każdej uchwale był zapis mówiący o możliwości dofinansowania. Podkreślam: możliwości. Nikt nie gwarantował dofinansowania, tym bardziej nikt nie gwarantował wysokości tego dofinansowania.

Absurd, kpina, nierealne

Rodzice, których spotkaliśmy na zebraniu załamali ręce.

Ewelina: - Coś tu jest nie tak, z tymi panami z urzędu. To jest dla mnie jedyna alternatywa do opieki nad dzieckiem, ja nie mam tu nikogo, kto mógłby się zająć moim maluchem. Nie wyobrażam sobie jakby ten żłobek miał być zamknięty i nie byłoby gdzie zaprowadzić dzieci.

Sandra: -Jestem naprawdę zaskoczona, bo to jest nowa placówka ze świetnym wyposażeniem i kadrą, czego najlepszym dowodem są dzieci, które wychodzą stąd uśmiechnięte i przychodzą tu chętnie. Dla mnie to jest coś niezrozumiałego, że Urząd Miasta już na tak wczesnym etapie podcina im skrzydła, bo tego inaczej nazwać nie można.

Mama trzyletniej Klaudii dodaje: - Moim zdaniem to jest absurdalne i śmieszne podejście urzędników do tej całej sprawy. Raz mówią tak, później się wycofują - moim zdaniem to nierealne. Będziemy walczyć o ten żłobek, bo on jest niezwykle potrzebny. Ja byłam w miejskiej placówce i nie chcieli mi dziecka przyjąć. A tu...bez żadnych problemów"

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • ecik, 2012-12-12 23:25:37

  do horror rodzice: co ty (...) pierdolisz?!?! A na ciebie podatnicy nie płacili?
 • okularnica, 2012-02-15 20:23:42

  A gzież to oni byli jak ich nie było? Przesyłanie tak miłych podarków zawsze jest przeurocze!!!
 • Horror - rodzice, 2012-02-15 20:12:20

  Co ci belchatowscy rodzice wachaja ? Najpierw narobili dzieci, a potem chcieliby, zeby wszyscy podatnicy byli za nie odpowiedzialni. Owszem, panstwo moze sie tymi dziecmi opiekowac, ale po oddaniu ich do domow dziecka.