PARTNER PORTALU
 • BGK

Romskie dzieci w szkołach specjalnych

 • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    6 grudnia 2012 - 06:57
Romskie dzieci w szkołach specjalnych

MEN bagatelizuje szokujący problem dzieci pochopnie uznawanych za opóźnione w rozwoju.
Ministerstwo Edukacji od roku ma dowody, że dzieci romskie w pełni sprawne intelektualnie kierowane są do szkół specjalnych - donosi „Rzeczpospolita".

To raport psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przebadali 77 uczniów w szkołach specjalnych i masowych w województwach: małopolskim, opolskim i śląskim.

Wyniki badań są szokujące: 52 proc. tych uczniów posiadających orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej wykazywało pełną sprawność, a jedyny ich problem wynikał z mniejszego zasobu słów i odmienności kulturowej.

„To po prostu skandal. Te wyniki są przerażające" - mówi posłanka Danuta Pietraszewska, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Dlaczego tak dużo dzieci romskich ma orzeczoną niepełnosprawność umysłową? Według badaczy z UJ głównie dlatego, że psychologowie diagnozują dzieci na podstawie testu inteligencji Wechslera, choć większość dzieci nie posługuje się swobodnie językiem polskim. Jest też inny powód. Bywa, że chcą tego sami rodzice uczniów z powodów finansowych - na dziecko niepełnosprawne otrzymują rentę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Eterno Vagabundo, 2012-12-18 17:57:47

  Romowie muszą, Tak jak Polacy, Chwycić się wreszcie: Porządnej pracy.
 • krzyciel, 2012-12-07 15:13:59

  @Mat Czy Polacy, którzy są za granicą domagają się odrębnego traktowania jako mniejszość? @Smuga "Polacyzacja" obywateli polskich jest chyba czymś jak najbardziej właściwym. A co do "nacjonalizacji" obywateli - przypominam o problemie Polaków na Litwie (kwestia nazwisk). Dla m...nie sprawa jest oczywista: jesteś obywatelem Polski - musisz umieć mówić po polsku (powinno to dotyczyć również naturalizowanych obywateli, jak Roger Guereiro czy inni "nowo-polscy" piłkarze). Jeśli się nie mylę, to taka zasada obowiązuje np. w USA (które wszak są kolebką i ostojąwszelkich swobód, praw i przywilejów - również mniejszości etnicznych).  rozwiń
 • Smuga, 2012-12-06 11:33:50

  Była już germanizacja i rusyfikcja... Teraz kol. Krzycielowi marzy się polacyzacja...?