PARTNER PORTALU
  • BGK

Równość płci w przedszkolu

  • Przegląd prasy/PAP/Metro    22 grudnia 2011 - 06:50
Równość płci w przedszkolu

Energetycy z Jastrzębia-Zdroju w przyzakładowym przedszkolu zażyczyli sobie zajęć z równości płci.




Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstanie przyzakładowe przedszkole Spółki Energetycznej „Jastrzębie” – informuje „Metro”.

Będzie ono bezpłatne i otwarte od godz. 6 do 22. I choć trzy czwarte pracowników zakładu to mężczyźni, w ankietach odnośnie tematów nauczania najczęściej pojawiały się prośby o zajęcia z równości płci.

„Na Śląsku ciągle obowiązuje silny podział ról: mężczyzna pracuje, kobieta wychowuje dzieci. Chcemy pomóc naszym pracownikom to zmienić, tak by mogli więcej czasu spędzać z dziećmi. Np. odprowadzając dzieci do przedszkola, tatusiowie będą mogli z nimi porozmawiać i dużo się o nich dowiedzieć” – mówi Renata Ziaja-Łysakowska, koordynująca projekt w firmie.

„Nie wypełniałem ankiety, bo nie mam dzieci w wieku przedszkolnym. Dowiedziałem się o tym od kolegów. Zajęcia z równości i ekologiczne? Fajna sprawa” – mówi Wojciech Sabel z zakładowych związków Spółki Energetycznej „Jastrzębie”. Jak będą wyglądać genderowe lekcje, na razie nie wiadomo. Firma zapewnia tylko, że zatrudni do tego fachowców.

Specjaliści są jastrzębskim pomysłem zachwyceni. „W polskich przedszkolach i szkołach temat równości płci prawie nie istnieje. Dalej myślimy stereotypowo. Chłopcy słyszą: nie, wózek to nie dla ciebie, a dziewczynkom kupuje się zabawkowe kuchenki i pralki. W podręcznikach mama najczęściej pokazywana jest w domu, w kuchni, rzadko pojawiają się ilustracje czy teksty dotyczące matek pracujących zawodowo” – mówi w „Metrze” Małgorzata Jonczy-Adamska, psycholożka i ekspertka ds. równości szans.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.