PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozliczenia za przedszkola trudne dla samorządów

  • GK    31 stycznia 2013 - 07:10
Rozliczenia za przedszkola trudne dla samorządów

Minął termin wydania opinii przez samorządowców w sprawie rozliczeń między gminami, które winny być naliczane według kosztów gminy tam, gdzie dziecko uczęszcza do przedszkola, a nie tam, gdzie mieszka.
Samorządowcy podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego po raz kolejny nie zaopiniowali projektu założeń nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Przewiduje on wsparcie gmin dotacją rządową na każdego przedszkolaka tak, aby zapewniły od 1 września 2014 r. wszystkim czterolatkom i od 1 września 2016 r. wszystkim trzylatkom opiekę przedszkolną przy jednoczesnym ograniczeniu opłat pobieranych od rodziców.

Czytaj też: Przedszkola nadal dzielą rząd i samorządy

Jednak w wyniku prowadzonych dyskusji samorządowców z rządem powstaje spis rozbieżności między projektodawcami a samorządowcami. Podstawowym postulatem strony samorządowej jest finansowanie tego zadania subwencją oświatową. Tymczasem strona rządowa uważa, że powinna to być dotacja, by nie można było tych pieniędzy wydać na inne zadania.

Z symulacji przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że w skali całego kraju nie zabraknie środków na realizację zadania.

- Minął już termin wydania opinii w sprawie rozliczeń między gminami - mówi Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji.

Samorządy mają na to czas do środy, bo w czwartek projekt na trafić na obradu Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Samorządowcy zapewniają, że w przyszłym tygodniu zbierze się zespół, który ustali stanowisko w sprawie dotacji przedszkolnej i na czas trafi ono do rządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.