PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się Festiwal Litewskich Teatrów Dziecięcych w Sejnach

  • PAP    2 marca 2013 - 10:49
Rozpoczął się Festiwal Litewskich Teatrów Dziecięcych w Sejnach

200 litewskich dzieci z okolic Puńska i Sejn bierze udział w 22. Festiwalu Litewskich Teatrów Dziecięcych "Ragane" (Wiedźminki), który rozpoczął się w sobotę w Domu Litewskim w Sejnach.
To największy tego typu przegląd litewskiej twórczości w Polsce. 13 teatrów z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów z litewskim językiem nauczania zaprezentuje spektakle oparte na motywach litewskich bajek ludowych, dramatu litewskiego oraz swoje kompozycje. Dzieci zostały przygotowane do festiwalu przez 30 nauczycieli-reżyserów.

Czytaj też: Języki mniejszości narodowych w przedszkolach i szkołach

Osiem teatrów młodzieżowych wystąpi w sobotę w Domu Litewskim w Sejnach. Tego dnia zaprezentuje się młodzież z gimnazjum oraz starszych klas szkół podstawowych. Wystąpią grupy ze szkół z Puńska, Sejn i Nowinnik oraz Teatr Dziecięcy i Młodzieżowy z Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.

Natomiast w niedzielę w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku swoje talenty pokażą najmłodsi. Wystąpią uczniowie ze szkół w Przystawańcach, Widugierach, Sejnach i Puńska.

Z 200 małych aktorów jury wybierze w sobotę i w niedzielę najlepszego aktora i najlepszą aktorkę.

Jak powiedziała dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis, festiwal pomaga w poznawaniu tradycji narodowej, a także w doskonaleniu języka litewskiego i uczy obycia na scenie. "Oczywiście, to wspaniała zabawa dla naszej młodzieży" - dodała Pieczulis.

Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.