• PARTNERZY PORTALU

Rozpoczął się nabór do "Radosnej Szkoły" na Śląsku

Rozpoczął się nabór do programu rządowego "Radosna Szkoła" na 2013 rok. Program wspiera budowę przyszkolnych placów zabaw oraz zakup pomocy dydaktycznych. Dotąd z programu skorzystało ok. 1060 szkół podstawowych z 1200 w województwie śląskim.
Rozpoczął się nabór do "Radosnej Szkoły" na Śląsku

Na realizację programu w 2013 roku przeznaczono 234 mln zł do podziału pomiędzy wszystkie województwa. O tym, ile poszczególnym z nich przypadnie, będzie wiadomo w przyszłym roku po uchwaleniu ustawy budżetowej. W 2012 roku województwo śląskie otrzymało prawie 7,2 mln zł.

Wnioski na rok 2013, tak jak w latach ubiegłych mogą składać do wojewody śląskiego organy prowadzące szkoły, m.in. samorządy i stowarzyszenia. Termin upływa 2 listopada.

Czytaj też: CBA kontroluje 'radosne szkoły'

Dotąd w ok. 1060 szkołach podstawowych województwa śląskiego powstały kąciki - miejsca zabaw dla sześciolatków; najwięcej w powiatach częstochowskim - 68 i żywieckim - 70. Przy 205. szkołach powstały także place zabaw. Największą aktywnością wykazały się w tym przypadku: Katowice - 19, Zabrze - 18 i Gliwice - 17.

Podstawowym celem rządowego programu "Radosna szkoła" realizowanego w latach 2009-2014 jest zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i zabawy dzieciom w klasach 1-3 szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia. Szkoły mogą się starać o pieniądze na wyposażenie w pomoce dydaktyczne miejsc zabaw w szkołach (także świetlic) oraz na budowę lub modernizację placów zabaw.

Zgodnie z założeniami programu, szkolne miejsca zabaw powinny być wyposażone w pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach ruchowych np. w piłki, materace, tory przeszkód i klocki. Wyposażenie świetlic powinno również spełniać funkcję edukacyjną, umożliwiającą uczniom rozwijanie własnych zainteresowań. Każda szkoła, w zależności od liczby uczniów w klasach 1-3 może otrzymać pomoc w wysokości 6 lub 12 tys. zł.

Budowa lub modernizacja placów zabaw będzie natomiast w połowie dofinansowywana z budżetu państwa, a w połowie przez organy prowadzące. Place powinny być przystosowane do prowadzenia różnych zajęć ruchowych z najmłodszymi uczniami, wyposażone np. w drabinki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz huśtawki. W tym przypadku pomoc z budżetu państwa wyniesie od ponad 63 tys. zł do ponad 115 tys. zł.

W przypadku dofinansowania do placu zabaw, organy prowadzące szkoły są zobowiązane wykazać finansowy wkład własny w wysokości 50 proc. kosztów tej inwestycji, natomiast koszt zakupu pomocy dydaktycznych jest finansowany w 100 proc. z budżetu państwa.

Koszt całego programu to prawie 2,5 mld zł, z czego prawie 1,3 mld zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a niemal 1,2 mld zł będzie stanowić wkład własny organów prowadzących.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE