Rozpoczął się projekt Małopolska Chmura Edukacyjna

Warsztatami edukacyjnymi, w których przez ostatni tydzień na sześciu krakowskich uczelniach wyższych uczestniczyło ponad 750 uczniów z małopolskich techników i liceów, rozpoczął się pilotażowy projekt Małopolska Chmura Edukacyjna.
Rozpoczął się projekt Małopolska Chmura Edukacyjna

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela, uczestnikami zajęć byli "najzdolniejsi ze zdolnych". Wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobywali w zakresie 10 dziedzin, tj. fizyki, informatyki, matematyki, biologii, chemii, budownictwa, języka angielskiego, społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorczości, środowiska i żywności.

Uczniowie 21 szkół będą kontynuować naukę przez cały najbliższy rok akademicki, biorąc udział w zajęciach uniwersyteckich, które zdalnie poprowadzą naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Rolniczego.

"Za pomocą internetu chcemy przekazać uczniom szkół ponadgimnazjalnych osiągnięcia szkół wyższych" - zaznaczył wicemarszałek i dodał, że o wadze projektu, który docelowo ma potrwać do 2020 roku i objąć zasięgiem wszystkie zainteresowane udziałem małopolskie szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe, świadczą jego koszty - 125 mln zł. Projekt dofinansuje Unia Europejska.

"To flagowy projekt województwa małopolskiego. Mamy nadzieję, że dzięki niemu rozwinie się edukacja na poziomie ponadgimazjalnym, ale też sama nauka - dzięki młodym talentom" - zwrócił uwagę wicemarszałek i podkreślił, że podobnego projektu nie ma w Polsce, a może i w Europie.

Według rektora Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierza Furtaka zadaniem uczelni wyższych jest nie tylko dbanie o szkolnictwo wyższe, ale i o edukację całego społeczeństwa. "Mówi się, że najważniejszą inwestycją jest inwestycja w poziom intelektualny społeczeństwa. Bardzo dobrze, że zarząd województwa małopolskiego realizuje tę ideę" - powiedział rektor.

Małopolska Chmura Edukacyjna zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegającą na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

W ramach projektu małopolskie szkoły i uczelnie będą wyposażane w sprzęt służący do komunikacji poprzez sieć internetową, jak też prowadzenie zajęć online w technikach i liceach. Specjalna platforma multimedialna umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE