PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się projekt Małopolska Chmura Edukacyjna

  • PAP    4 lipca 2014 - 14:57
Rozpoczął się projekt Małopolska Chmura Edukacyjna

Warsztatami edukacyjnymi, w których przez ostatni tydzień na sześciu krakowskich uczelniach wyższych uczestniczyło ponad 750 uczniów z małopolskich techników i liceów, rozpoczął się pilotażowy projekt Małopolska Chmura Edukacyjna.
Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela, uczestnikami zajęć byli "najzdolniejsi ze zdolnych". Wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobywali w zakresie 10 dziedzin, tj. fizyki, informatyki, matematyki, biologii, chemii, budownictwa, języka angielskiego, społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorczości, środowiska i żywności.

Uczniowie 21 szkół będą kontynuować naukę przez cały najbliższy rok akademicki, biorąc udział w zajęciach uniwersyteckich, które zdalnie poprowadzą naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Rolniczego.

"Za pomocą internetu chcemy przekazać uczniom szkół ponadgimnazjalnych osiągnięcia szkół wyższych" - zaznaczył wicemarszałek i dodał, że o wadze projektu, który docelowo ma potrwać do 2020 roku i objąć zasięgiem wszystkie zainteresowane udziałem małopolskie szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe, świadczą jego koszty - 125 mln zł. Projekt dofinansuje Unia Europejska.

"To flagowy projekt województwa małopolskiego. Mamy nadzieję, że dzięki niemu rozwinie się edukacja na poziomie ponadgimazjalnym, ale też sama nauka - dzięki młodym talentom" - zwrócił uwagę wicemarszałek i podkreślił, że podobnego projektu nie ma w Polsce, a może i w Europie.

Według rektora Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierza Furtaka zadaniem uczelni wyższych jest nie tylko dbanie o szkolnictwo wyższe, ale i o edukację całego społeczeństwa. "Mówi się, że najważniejszą inwestycją jest inwestycja w poziom intelektualny społeczeństwa. Bardzo dobrze, że zarząd województwa małopolskiego realizuje tę ideę" - powiedział rektor.

Małopolska Chmura Edukacyjna zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegającą na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

W ramach projektu małopolskie szkoły i uczelnie będą wyposażane w sprzęt służący do komunikacji poprzez sieć internetową, jak też prowadzenie zajęć online w technikach i liceach. Specjalna platforma multimedialna umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.