PARTNER PORTALU
 • BGK

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016: pensje nauczycieli w szkołach stowarzyszeniowych są o ok. 32 proc niższe niż w samorządowych

 • Włodzimierz Kaleta, Piotr Toborek    1 września 2015 - 00:02
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016: pensje nauczycieli w szkołach stowarzyszeniowych są o ok. 32 proc niższe niż w samorządowych
W 2013 r. z mapy placówek oświatowych prowadzonych przez samorządowców zniknęło 329, a w 2014 r. – 208 szkół.

To pierwszy 1 września od lat, który samorządowcy przyjmują spokojnie. Powód? Podwyżek dla nauczycieli nie będzie. Do tego JST znalazły sposób jak taniej prowadzić szkołę.
Przed systemem edukacyjnym kolejne kłopoty. Wiele wskazuje na to, że w nowym roku szkolnym będą strajki, które zapowiadają związkowcy.

- 1 września wznawiamy akcję protestacyjną i wchodzimy w spór z rządem - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

- Daliśmy rządowi czas na spełnienie naszych postulatów do 24 sierpnia. Tymczasem ani pani premier, ani pani minister edukacji nie podjęły rozmów dotyczących żądań ZNP – mówił Broniarz.

Nie oznacza to oczywiście, że kontaktów nie ma.

– Nadal prowadzimy negocjacje dotyczące naszych postulatów z panią premier i rządem, dając czas na decyzje do 21 września. Po tym terminie prezydium ZG ZNP podejmie kolejne kroki. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami lokalnych władz w gminach, przedstawiając im postulaty i żądania. W ramach akcji protestacyjnych na terenie naszych oddziałów wywieszone zostaną flagi – twierdzi z kolei Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Związkowy grożą strajkiem, bo jak wynika z prognoz, w najbliższym czasie pracę może stracić nawet 5 tys. nauczycieli. Liczby nie obejmują pedagogów, którym godziny pracy zmniejszono do kilku w tygodniu, a tych według ZNP będzie od września o kilkanaście tysięcy więcej.

Jak tłumaczy rząd, trzeba jednak pamiętać, że pracy dla części nauczycieli nie ma, bo w ostatnich 10 latach liczba uczniów zmalała o ponad milion (dzisiaj jest ich ok. 5,1 mln), liczba nauczycieli spadła o 32 tys. (do 650 tys.)

Odchudzanie gminnej kasy

Zgodnie z czerwcowym rozporządzeniem MEN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, które obowiązuje od 1.09.2015 r., minimalne stawki pozostaną na tym samym poziomie. Wyniosą od 1513 do 3109 zł, co oznacza, że w tym roku podwyżek dla nauczycieli nie będzie.

Według Joanny Kluzik-Rostkowskiej, nauczyciele, jako jedyni w budżetówce, dostali 7-procentowe podwyżki we wrześniu 2010 r., mimo że ich pensje rok wcześniej wzrosły o 10 proc.. Według resortowych statystyk obecnie nauczyciel mianowany zarabia nieco ponad 5 tys. zł miesięcznie.

Nauczycielska „Solidarność” twierdzi natomiast, że średnia pensja nauczycielska jest nawet o 700 zł niższa od średniego wynagrodzenia w Polsce.

– Średnie wynagrodzenie nauczyciela w 2007 r. było niższe, niż wynosiła wówczas średnia zarobków w kraju. Tak samo jest w 2015 r. Współczynnik zarobków nauczyciela w stosunku do średniej krajowej jest niższy, niż ten w 2007 r. To znaczy, że uposażenia w kraju przyspieszają bardziej, niż wynagrodzenia nauczycieli – twierdzi Andrzej Piegutowski, przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze.

Samorządowców niepokoją podwyżki dla nauczycieli. Uposażenie podnosi im rząd, ale pensje płacą  gminy. Im więcej pieniędzy dla pedagogów, tym mniejsza kasa w gminie.

– W naszej gminie nauczyciele dyplomowani zarabiają średniorocznie 5 103 zł, a średnie zarobki dyrektorów – 7 300 zł. Subwencja dla Gminy Dolice wynosi prawie 5,7 mln zł, wydatki na rok 2015  zaplanowano na kwotę ponad 7,4 mln zł (w tym są zagwarantowane 13-tki ) – wskazuje, jak dużo gmina dopłaca do oświaty Alicja Kowbaj, skarbnik Gminy Dolice.×
KOMENTARZE (18)

 • ??????, 2016-08-24 19:19:19

  tzn. że w Polsce na jednego nauczyciela przypada 7,846 ucznia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pani minister, pani się dobrze czuje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
 • Jotka, 2016-03-09 11:27:59

  Do mer: Jestem ciekawa skąd te dane? Jestem nauczycielem mianowany i brutto mam niewiele ponad 3000 zł. Przy tym sama wychowuje 5 - latka, i utrzymuje dom. Proszę mnie nie rozśmieszać takimi danymi😀😀😀. Jest to po prostu żenujące. Żeby nie zjadać tynków muszę dorabiać. Nauczyciel w krajach europejski...ch nie wspominając o Szwajcarii zarabiają 3 x więcej i nikt mu tego nie wypociny. Może zabrać się za prezesów? MOŻE wtedy będzie więcej w budżecie??? Jak czytam takie bzdury to mam ochotę rzucić ten cały patriotyzm i wyjechać, żeby godnie i na luzie żyć. Ani ja, ani żaden znany mi nauczyciel tyle nie zarabia, nawet będąc już dyplomowanym pedagogiem. Nie narzekam, bo wiem, że w tym państwie są osoby, które mają emeryturę niewiele ponad 800 zł. To jest tragedia. Nie wiem jak godnie żyć za takie pieniądze??? Pozdrawiam ministrów i polityków.  rozwiń
 • golas, 2016-02-25 13:37:12

  Do mer: znam z autopsji ten problem nauczyciel dyplomowany uczy " plastyki muzyki czyli michałki" jst ma cały etat 18h i 5 nadliczbówek łapie jeszcze 10h w szkole prowadzonej przez inny organ, ciągle ma ma wytłumaczenie nie uczestniczy w jednej ani drugiej szkole w dyżurach bo on nie ma c...zasu zgarnia forsę i chodu do domu. 23+10= 33h policz sobie jaka kasa i on jest nie do ruszenia bo związkowiec  rozwiń