PARTNER PORTALU
  • BGK

RP przedstawił projekt ustawy dot. edukacji seksualnej

  • PAP    21 lutego 2013 - 15:49
RP przedstawił projekt ustawy dot. edukacji seksualnej

Wprowadzenie nie mniej niż jednej godziny lekcyjnej tygodniowo przedmiotu "edukacja seksualna" od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej włącznie - proponuje Ruch Palikota. Projekt zmian w ustawie o systemie oświaty trafił już do Sejmu.
"Chcemy nauczyć młodych ludzi szacunku dla siebie i innych" - powiedział posłanka RP Halina Szymiec-Raczyńska na czwartkowej konferencji prasowej.

Propozycja Ruchu zakłada, że szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne będą organizowały naukę przedmiotu "edukacja seksualna" w wymiarze nie mniej niż jednej godziny lekcyjnej tygodniowo od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

"Chcemy, by (młodzi ludzie) rozumieli, co to jest przemoc seksualna i nauczyli się stawiać granice, by szanowali odmienność płciową i przeciwdziałali dyskryminacji" - powiedziała Szymiec-Raczyńska. Zaznaczyła, że chodzi o to, by program nauki był przemyślany i dostosowany do możliwości poznawczych dzieci w danym wieku.

Zgodnie z projektem, przedmiot miałby obejmować m.in. informacje na temat kształtowania wolnych od przemocy, partnerskich relacji w związkach, równości płci w społeczeństwie, mechanizmów i przejawów oraz metod przeciwdziałania dyskryminacji, przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej, a także świadomego rodzicielstwa oraz sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS.

Nauczać przedmiotu mogłyby - zgodnie z propozycją Ruchu - osoby, które mają przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyły studia wyższe, które swym zakresem obejmują zagadnienia związane z przedmiotem.

Posłanka apelowała podczas konferencji, by posłowie wszystkich opcji politycznych "odłożyli spory światopoglądowe i zastanowili się razem z Ruchem Palikota nad wypracowaniem najlepszej możliwości rozmowy z młodymi ludźmi o tak ważnym aspekcie życia ludzkiego".

W listopadzie ub.r. RP złożył projekt dotyczący edukacji seksualnej, przygotowany przez wicemarszałek Sejmu, ówczesną posłankę klubu RP Wandę Nowicką. Propozycję nowelizacji ustaw: o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy o systemie oświaty - zakładającą wprowadzenie do szkół przedmiotu "wiedza o seksualności człowieka" - Nowicka przedstawiała, będąc jeszcze posłanką Ruchu Palikota.

Po tym, gdy w lutym Nowicka została wykluczona z klubu RP, wicemarszałek Sejmu wycofała projekt. "Musiałam go wycofać, ponieważ (...) nie wiadomo, co by się miało stać z projektem, który ja składałam jako przedstawicielka klubu, w którym już nie jestem" - powiedziała Nowicka PAP.

Zapowiedziała jednocześnie, że zamierza złożyć ten sam projekt ponownie, już jako posłanka niezrzeszona; poparcia chce szukać w Ruchu Palikota i SLD. "Być może jeszcze uda mi się kogoś namówić również z PO, choć za bardzo na to nie liczę i nie nastawiam się" - dodała.

Janusz Palikot, pytany w środę, czy dopuszcza podpisanie się przez posłów Ruchu pod projektem, jeśli Nowicka złoży go ponownie, odparł: "nie wykluczam tego, zobaczymy, co się w nim ostatecznie znajdzie". "My nie jesteśmy nastawieni na walkę z Wandą o wszystko, premie nam się nie podobały i oszukiwanie klubu, reszta jest możliwa" - dodał.

Szymiec-Raczyńska tłumaczyła z kolei w rozmowie z PAP, że jej projekt - złożony w środę w Sejmie - był gotowy przed projektem Nowickiej, jednak klub zdecydował w listopadzie ub.r., że do laski marszałkowskiej trafi projekt Nowickiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • !!!, 2013-02-27 10:22:11

    Palikot na śmietnik!