PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO: Brakuje pieniędzy na subwencję dla niepełnosprawnych uczniów

  • AT    10 grudnia 2015 - 13:25
RPO: Brakuje pieniędzy na subwencję dla niepełnosprawnych uczniów
Pozyskane przez samorząd środki nie muszą trafić do szkoły, w której uczy się osoba z niepełnosprawnością (fot.fotolia)

- Brakuje środków na realizację specjalnych potrzeb niepełnosprawnych uczniów - informuje Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Rzecznik zwrócił się do ministra finansów Pawła Szałamachy o rozwiązanie problemu z finansowaniem edukacji niepełnosprawnych uczniów.

- Podstawowym problemem wiążącym się z niniejszą kwestią jest brak wystarczających środków finansowych na realizację specjalnych potrzeb tej grupy uczniów, pomimo tego, że państwo przeznacza na ten cel relatywnie wysokie kwoty w ramach tzw. subwencji oświatowej - donosi Bodnar.

- Część oświatowa subwencji ogólnej naliczana jest dla każdej jednostki samorządu terytorialnego w oparciu o algorytm znajdujący się w corocznym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej na dany rok budżetowy. Z samego charakteru subwencji wynika jednak, że pozyskane przez samorząd środki nie muszą trafić do szkoły, w której uczy się osoba z niepełnosprawnością. Mogą zostać spożytkowane nawet na cele niezwiązane z edukacją - podkreśla rzecznik.

Cały list czytaj w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • nikt, 2015-12-10 22:43:31

    Złodzieje i na najsłabszych, i najba4dziej potrzebujacych wsparcia te hieny zreja ile moga