PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO: Potrzebne przepisy dotyczące podawania leków dzieciom w przedszkolach

  • PAP/AT    31 stycznia 2018 - 09:53
RPO: Potrzebne przepisy dotyczące podawania leków dzieciom w przedszkolach
Sytuacja dzieci w przedszkolach, które wymagają podawania leków jest obecnie uzależniona wyłączenie od wewnętrznych zasad postępowania przyjętych przez przedszkola - mówi Adam Bodnar (fot.shutterstock)

Należy uregulować w przepisach zasady podawania leków czy wykonywania innych czynności dzieciom z chorobami przewlekłymi w przedszkolach – uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił w tej sprawie do Ministra Zdrowia.
  • Brakuje przepisów, które jasno określałyby zasady podawania leków dzieciom w przedszkolach - apeluje RPO.
  • To szczególnie ważne w przypadku przedszkolaków z chorobami przewlekłymi – zaznacza.
  • Z uwagi na brak powszechnie obowiązujących regulacji w tym zakresie, sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami jest obecnie uzależniona wyłączenie od wewnętrznych zasad postępowania przyjętych przez przedszkola - wyjaśnia.

RPO Adam Bodnar - w udostępnionym we wtorek piśmie - zwrócił się do szefa MZ Łukasza Szumowskiego z prośbą o analizę problemu i zajęcie stanowiska w sprawie, a także o uwzględnienie uwag w trakcie prac nad projektem ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Z prośbą o interwencję zwrócili się do RPO rodzice dziecka, które ma stwierdzoną ciężką alergię pokarmową na orzechy i ryby, a także podejrzenie znacznej alergii na jad owadów. Z uwagi na możliwość pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego, musi istnieć możliwość szybkiego podania dziecku odpowiedniego leku.

Dotąd rodzice dziecka dostarczali do przedszkola aktualne zaświadczenie od lekarza wraz z ich pisemnym upoważnieniem do podania jednorazowej dawki adrenaliny w momencie pojawienia się u dziecka wstrząsu anafilaktycznego. Wychowawcy zaś, na podstawie delegacji uprawnień rodzica na wychowawcę, zgadzali się na podanie leku w momencie ewentualnego wstrząsu.

Czytaj też: Ile zarabia dyrektor szkoły i przedszkola? Oni znaleźli sposób na ustawowe limity

RPO podnosi, że w roku przedszkolnym 2017/2018 sytuacja uległa zmianie, bowiem wychowawcy odmówili delegowania uprawnień rodziców do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem w zakresie podania leku. Rodzicie dziecka obawiają się, że w sytuacji zagrożenia życia może dojść do sytuacji, że żaden z wychowawców nie poda leku ich dziecku.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich należy uregulować w przepisach zasady podawania leków czy wykonywania innych czynności dzieciom z chorobami przewlekłymi w przedszkolach.

RPO wskazał, że na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowane zostały dotychczas jedynie komunikaty: "Stanowisko w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i przedszkolu" oraz "Uczeń przewlekle chory w szkole".

Rzecznik podkreśla, że nie są one źródłem prawa powszechnie obowiązującego, a jedynie źródłem pomocniczym. "Z uwagi na brak powszechnie obowiązujących regulacji w tym zakresie, sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami jest obecnie uzależniona wyłączenie od wewnętrznych zasad postępowania przyjętych przez przedszkola" - wskazał.

Czytaj też: Przekształcasz oddział przedszkolny w przedszkole? O tym musisz pamiętać×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.