Ruda Śląska "odświeża miasto"

Amatorzy tytoniu z Rudy Śląskiej muszą liczyć się z częstszymi niż dotychczas kontrolami w strefach objętych zakazem palenia, np. na przystankach. Lokalne władze przystępują bowiem do projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)".
Ruda Śląska "odświeża miasto"

Celem akcji jest zwiększenie nacisku na przestrzeganie zakazu palenia w miejscach wolnych od dymu tytoniowego oraz prowadzenie kampanii społecznej informującej o konsekwencjach zdrowotnych palenia papierosów, a także propagowanie zdrowego stylu życia. Bardziej skrupulatnie niż dotychczas będą monitorowane miejsca, w których nie można palić.

W czwartek w rudzkim magistracie podpisano listy intencyjne pomiędzy lokalnymi partnerami projektu. Zostali nimi: rudzki magistrat, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Miejska Policji oraz Sfera TV i "Wiadomości Rudzkie".

- Policjanci i strażnicy miejscy będą kontrolować przystanki. Restauratorzy, którzy nie mają miejsc wyznaczonych do palenia papierosów, powinni o to zadbać - zapowiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic (zabierz głos/oceń prezydenta).

Prezydent podkreśliła, że sama nigdy nie paliła; zapewniła też, że ofiarami tego nałogu jest stosunkowo niewielu miejskich urzędników. Mają oni w urzędzie specjalnie wyznaczone miejsca, w których można palić.

Projekt "Odświeżamy nasze miasta..." będzie realizowany w Rudzie Śląskiej do 30 września 2013 r. W tym roku w ramach projektu zostaną przeprowadzone m.in. szkolenia dla strażników miejskich i policjantów, odpowiedzialnych za monitoring przestrzegania zakazu palenia w oznakowanych strefach bezdymnych.

Ponadto w ramach projektu przez cały rok 2012 w Rudzie Śląskiej prowadzone będą również spotkania o charakterze edukacyjnym, podczas których mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania spirometryczne.

Przedstawiciele magistratu i sanepidu przypominają, że mimo przepisów antynikotynowych, palenie w strefach zakazanych nadal jest powszechne. Powołują się na badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2011 r., zgodnie z którymi na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej. Z tym problemem zetknęło się 31 proc. badanych.

- Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się, jeżeli nie do całkowitego uwolnienia miasta od tytoniu, to znaczącego ograniczenia i na pewno przysłuży się to zdrowiu mieszkańców miasta - powiedziała Teresa Golda, powiatowy inspektor sanitarny w Rudzie Śląskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE