PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza akcja edukacyjna "Umiem pomóc"

  • PAP    21 września 2011 - 15:43
Rusza akcja edukacyjna "Umiem pomóc"

1500 uczniów warszawskich szkół średnich zostanie przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy w ramach akcji edukacyjnej "Umiem pomóc".
Pilotażowy program obejmie warsztaty dla młodzieży z dwunastu warszawskich liceów i jednego technikum. Testowo w przedsięwzięciu uczestniczą również dwa gimnazja. W szkołach tych do końca roku zostaną przeprowadzone czterogodzinne zajęcia dotyczące m.in. rozpoznania sytuacji zagrożenia życia, udzielania pierwszej pomocy i ćwiczeń praktycznych.

Celem akcji jest przezwyciężenie lęku i wstydu blokujących często młodych ludzi w sytuacji, gdy zagrożone jest ludzkie życie i trzeba udzielić pomocy oraz kompetentny sposób zawiadomić służby medyczne, a także sprawdzenie umiejętności dotyczących udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży.

Wszystkie szkoły biorące udział w akcji otrzymają certyfikaty poświadczające uczestnictwo w zajęciach, a uczniowie karty zawierające podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.

Organizatorem akcji jest Akademia Ratownictwa Grupy LUX MED, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.(zabierz głos/oceń prezydenta)

Wyniki badań przeprowadzone na zlecenie organizatora akcji na grupie 670 młodych ludzi w wieku 17-18 lat pokazały, że ponad połowa z nich nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie. 63 proc. badanych boi się podejmować takie działania ze względu na bezpieczeństwo poszkodowanego. Jednocześnie aż 84 proc. młodych ludzi chciałoby nauczyć się jak właściwie reagować w sytuacji wymagającej ratowania życia, a ponad połowa (62 proc.) uważa, że takie zajęcia powinny się odbywać w szkole. Prawie cała młodzież biorąca udział w badaniu (99 proc.) jest zdania, że każdy powinien umieć podjąć działania ratujące życie.

Kolejne akcje dotyczące szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy będą organizowane w wybranych miastach Polski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: