PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza astrobaza w Radziejowie

  • GK    17 czerwca 2011 - 08:09
Rusza astrobaza w Radziejowie

Przy Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie rozpoczyna 17 czerwca działalność druga w woj. kujawsko-pomorskim Astrobaza Kopernik.
W regionie powstaje 14 astrobaz, czyli obserwatoriów astronomicznych przeznaczonych dla uczniów. Pierwsza działa od 1 czerwca w przy Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie.

Czytaj też: Tusk otworzył astrobazę i złożył życzenia dzieciom

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego – powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14”. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie.

Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy Kopernik będą działać na podobnej zasadzie jak orliki, które mimo, że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Każda z astrobaz będzie miała swoich opiekunów. Nauczyciele i uczniowie już teraz są dobrze przygotowani do korzystania z tego sprzętu – szkolenia dla pedagogów trwają już od dwóch lat.

Budynki astrobaz wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach regionalnego programu operacyjnego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tys. złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Falbina, 2011-06-17 09:35:04

    dobry pomysł z tą astrobazą, zawsze można wypatrzeć jakąś gwiazdę!!!