PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza kosmiczny projekt edukacyjny

  • GK    13 października 2011 - 08:30
Rusza kosmiczny projekt edukacyjny

Patronat nad – realizowaną ze światowymi agencjami kosmicznymi – akcją objęła minister edukacji narodowej, a partnerem jest Centrum Nauki Kopernik. Zobacz wideo!
Ogólnoświatowa inicjatywa skierowana jest do uczniów w wieku 14–18 lat. Konkursowe wyzwanie to opracowanie naukowego eksperymentu, który będzie można przeprowadzić w kosmosie. Dwa zwycięskie doświadczenia zostaną wykonane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a transmisję na żywo będzie można obejrzeć na YouTube.

Patronat nad akcją w Polsce objęła minister edukacji narodowej, a partnerem jest Centrum Nauki Kopernik.

Do 7 grudnia 2011 r. uczniowie należący do jednej z dwóch kategorii wiekowych – od 14 do 16 lat i od 17 do 18 lat – mogą, zarówno samodzielnie, jak i w zespołach (maksymalnie trzyosobowych) zamieszczać zgłoszenia na stronie YouTube.com/SpaceLab w formie nagrania wideo z opisem swojego eksperymentu.

W marcu 2012 r. sześciu finalistów z różnych regionów świata spotka się w Waszyngtonie, aby doświadczyć lotu w stanie nieważkości oraz odebrać laptopy Lenovo IdeaPad.

Spośród finalistów zostanie wyłonionych dwóch zwycięzców, po jednym z każdej grupy wiekowej. Ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na znajdującej się 400 km od Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wykonywane doświadczenia będą transmitowane na żywo na YouTube. Ponadto, zwycięzcy będą mogli wybrać jedną z dwóch nagród. Pierwsza propozycja to wycieczka na wyspę Tanegashima w Japonii, gdzie zobaczą start statku kosmicznego, na pokładzie którego przeprowadzany zostanie ich eksperyment w kosmosie.

Alternatywą będzie podróż do Rosji, gdzie po ukończeniu 18 lat zwycięzcy mogą odbyć jedyne w swoim rodzaju szkolenie dla astronautów w Star City – miejscu doskonalenia rosyjskich kosmonautów, a także wybrać się na wycieczkę VIP po Moskwie oraz otrzymać pamiątkowy kombinezon kosmiczny z własnym imieniem i nazwiskiem.

W Polsce do udziału w konkursie zachęca Centrum Nauki Kopernik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.