PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza nowy portal o krakowskich szkołach

  • PAP    24 kwietnia 2015 - 18:16
Rusza nowy portal o krakowskich szkołach
Każda szkoła może zaprezentować swoje mocne strony i realizowane projekty (fot. krakow.pl)

"Nasze szkoły" - to nowy portal o krakowskich placówkach edukacyjnych, w którym rodzice i uczniowie znajdą informacje do tej pory rozproszone w kilku miejscach.
Portal internetowy ma ruszyć najpóźniej 20 maja. Jak podkreślali podczas piątkowej (24 kwietnia) konferencji prasowej inicjatorzy jego powstania, to pierwszy taki projekt w kraju.

"Chcemy, by rodzice i uczniowie w jednym miejscu znaleźli informacje o wybranej szkole i by w prosty sposób mogli porównać ze sobą placówki" - mówiła zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Cięciak.

Portal ma pomóc nie tylko w wyborze szkole, ale także w śledzeniu, co w danej placówce się dzieje i jak ona się zmienia.

W portalu dostępne będą prezentacje każdej szkoły z danymi o: liczbie uczniów, nauczycieli, warunkach lokalowych, frekwencji, zajęciach dodatkowych, specjalizacji, wynikach egzaminów i efektach kształcenia (m.in. ewaluacji i tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej). Każda szkoła może zaprezentować swoje mocne strony i realizowane projekty, może dodać galerię zdjęć i filmów, a dyrektorzy mogą prezentowane wyniki i zestawienia opatrzyć komentarzem. Ale dyrektorzy szkół wprowadzają do portalu zaledwie ok. 5 proc. informacji, pozostałe pochodzą z Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty i OKE.

Efekty pracy szkół w jednym miejscu

Jak podkreślają twórcy portalu, nie jest to ranking szkół. "Porządkowanie placówek według jednego, wybranego kryterium może być dla szkół krzywdzące. Dlatego skupiamy się na pokazywaniu pewnych trendów" - mówił prezes firmy Librus, która na zamówienie Urzędu Miasta stworzyła portal, Marcin Kempka.

Efekty pracy szkół są pokazywane w perspektywie pięciu lat. Wyniki egzaminów będą aktualizowane jesienią każdego roku. Rodzice będą mogli porównać wybraną placówkę z innymi w tej samej dzielnicy, w całym Krakowie i z wynikami osiąganymi w kraju.

Na razie "Nasze szkoły" obejmują jedynie placówki samorządowe, ale jak zapowiedziała wiceprezydent Cięciak do udziału w projekcie zaproszone zostaną także szkoły niepubliczne.

Miasto kupiło serwis w formie usługi, za którą do końca 2016 r. zapłaci 129 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.