PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszają prekonsultacje podstaw programowych z chemii, biologii, informatyki i WF

  • PAP/JS    8 maja 2017 - 17:11
Ruszają prekonsultacje podstaw programowych z chemii, biologii, informatyki i WF
Opracowanie nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych jest związane z wprowadzaniem reformy edukacji, zmieniającej ustrój szkolny w Polsce (fot.pixabay.com)

MEN skierowało do prekonsultacji publicznych projekty nowych podstaw programowych z chemii, biologii, informatyki i WF dla: 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz dla szkół branżowych. Projekty zamieszczono na stronie internetowej resortu.
• Zgodnie z zapowiedziami MEN, w podstawie programowej dla liceów i techników wyodrębniono treści, które wszyscy uczniowie powinni poznać niezależnie od profilu klasy, w której będą się uczyć, oraz "rozszerzenia".

• Opracowanie nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych jest związane z wprowadzaniem reformy edukacji, zmieniającej ustrój szkolny w Polsce.

Prekonsultacje potrwają do 26 maja. Resort edukacji zachęca wszystkich, szczególnie ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów, do przesyłania opinii na temat projektów poszczególnych podstaw programowych. Opinie można przesyłać za pośrednictwem formularza uruchomianego bezpośrednio ze strony internetowej MEN lub na adres mailowy: podstawaprogramowa@men.gov.pl

Projekty podstaw programowych są również przekazane do wybranych losowo szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Zgodnie z zapowiedziami MEN, w podstawie programowej dla liceów i techników wyodrębniono treści, które wszyscy uczniowie powinni poznać niezależnie od profilu klasy, w której będą się uczyć, oraz "rozszerzenia". Np. w podstawie programowej do języka polskiego znalazła się lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla wszystkich uczniów oraz lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla tych, którzy będą realizować rozszerzenia.

"Prezentowane projekty podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów stanowią bazę do pełnego opracowania projektu rozporządzenia. Po zakończeniu prekonsultacji i analizie nadesłanych uwag przygotowany zostanie projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych" - informuje MEN na swojej stronie internetowej. Resort przewiduje, że projekt rozporządzenia zostanie podpisany przez ministra edukacji do końca sierpnia.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym opisane jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu, po danym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nią zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji treści zawartych w podstawie.

Opracowanie nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych jest związane z wprowadzaniem reformy edukacji, zmieniającej ustrój szkolny w Polsce, w tym wydłużającej m.in. okres nauki w liceach i technikach oraz wprowadzającej szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych. Zmiana struktury szkół pociąga za sobą zmianę podstawy programowej.

Pod koniec kwietnia do prekonsultacji (poprzedzających konsultacje właściwe) przekazano projekty podstaw dla szkół ponadpodstawowych z języka polskiego, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiębiorczości, muzyki i historii muzyki. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że projekty podstaw programowych do kolejnych przedmiotów będą udostępniane sukcesywnie. W ubiegłym tygodniu do prekonsultacji skierowano projekty podstaw do geografii i fizyki.

Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych będzie obowiązywać począwszy od roku szkolnego 2019/2020 w I klasie 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i 3-letniej branżowej szkoły I stopnia, do której od roku szkolnego 2019/2020 uczęszczać będą pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych będzie powiązana z nową podstawa programową dla 8-letniej szkoły podstawowej oraz z nowym rozporządzeniem o ramowych planach nauczania, w którym określono tygodniowy wymiar godzin poszczególnych przedmiotów na wszystkich etapach kształcenia.

Rozporządzenie o podstawie programowej dla 8-letniej szkoły podstawowej minister edukacji Anna Zalewska podpisała 14 lutego 2017 r., a rozporządzenie o "ramówkach" - 28 marca

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.