PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszy budowa Instytutu Teologiczno-Pastoralnego

  • PAP    6 maja 2010 - 19:56

Do 2012 r. powstanie nowa siedziba Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. Inwestycja, warta niespełna 45 mln zł, współfinansowana będzie z podkarpackiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jak poinformował dyrektor Instytutu ks. Andrzej Cypryś, została podpisana już umowa na realizację projektu z firmą Skanska.

- Nasza inwestycja wykonywana jest w trybie: zaprojektuj-wybuduj, oznacza to, że Skanska po przygotowaniu projektu koncepcyjnego, który został już przez nas zaakceptowany, do września przygotuje projekt budowlany i uzyska pozwolenie na budowę. W ciągu kolejnych 20 miesięcy wybuduję siedzibę Instytutu - dodał.

Jak zaznaczył ks. Cypryś, dzięki inwestycji Instytut otrzyma nowe możliwości rozwoju.

- Chcemy stworzyć nowoczesny ośrodek edukacji wyższej, gdzie prowadzone będą studia m.in. magisterskie i doktoranckie. Instytut prowadzi szeroką współpracę z różnymi uczelniami z całej Polski. W nowej siedzibie zamierzamy organizować wspólnie konferencje naukowe dotyczące np. rozwoju społeczno-gospodarczego regionu - powiedział ks. Cypryś.

Siedziba Instytutu będzie składała się z części: dydaktyczno-administracyjnej oraz z akademika. W pierwszej części znajdować się będą m.in. dwie aule na 350 i 150 osób, biblioteka na 250 tys. woluminów, 17 sal dydaktyczno-ćwiczeniowych oraz dwa laboratoria komputerowe.

Siedziba ma być gotowa do końca 2012 r. Całkowity koszt realizacji projektu, uwzględniając także wyposażenie, wyniesie ok. 45 mln zł, kontrakt z firmą Skanska obejmujący tylko budowę gmachu wynosi niespełna 41 mln zł. Dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 85 proc. W ramach tego programu Podkarpacie ma do wydania 1 mld 136 mln euro.

Instytut został powołany w 1992 r. przez biskupa diecezji rzeszowskiej. W jego skład weszły: Wyższe Seminarium Duchowne, Diecezjalne Studium Katechetyczne, Diecezjalne Studium Organistowskie oraz Diecezjalne Studium Rodzinne. Ośrodek prowadzi głównie działalność dydaktyczno-naukową osób duchownych i świeckich. Do tej pory nie miał swojej stałej siedziby. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.