PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruszy lawina zwolnień nauczycieli

 • PAP/GK    1 lipca 2012 - 09:20
Ruszy lawina zwolnień nauczycieli

Ponad 7,5 tysiąca nauczycieli straci pracę z końcem sierpnia tego roku. Najwięcej nauczycieli będzie zwolnionych w województwach: mazowieckim – około tysiąca, i w małopolskim – 850 osób.
Tak wynika z danych zebranych w okręgach ZNP, kuratoriach i w samorządach.

Czytaj też: Jak się dobrać do kieszeni nauczyciela?

Co roku koniec sierpnia przynosi zmiany w stanie zatrudnienia nauczycieli. Wtedy to zgodnie z przepisami prawa oświatowego formalnie kończy się rok szkolny, choć w obiegowej opinii dzieje się to w czerwcu, gdy kończą się zajęcia lekcyjne i uczniowie dostają świadectwa szkolne. Ponieważ nauczycieli obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, dlatego decyzje dotyczące ich zatrudnienia zapadają z końcem maja.

Od wiosny przedstawiciele oświatowych związków zawodowych oraz media podają, że w tym roku fala zwolnień wśród nauczycieli będzie znacznie wyższa niż w latach ubiegłych oraz, że znaczna część będzie miała zmniejszoną liczbę godzin.

„Tak. U nas zwalniają” – odpowiedziało ponad 20 proc. nauczycieli biorących udział w internetowej ankiecie tygodnika „Głos Nauczycielski”. Według podawanych wiosną tego roku szacunków Związku Nauczycielstwa Polskiego w całej Polsce zwolnionych może być nawet 18 tys. pedagogów. Z kolei Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” i Polska Partia Pracy podawały, że zwolnionych może zostać nawet 30 tys. nauczycieli.

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” nie oszacowała zwolnień w skali kraju. „Z danych informacji podawanych przez koleżanki i kolegów z terenu wynika, że jest dużo zwolnień. Na przykład w moim okręgu w Bydgoszczy zwolniono około 100 osób, tyle samo w Toruniu, a we Włocławku – 120. A to tylko największe miasta w regionie” – powiedział rzecznik prasowy sekcji Wojciech Jaranowski.

Jak poinformowano w Ministerstwie Edukacji Narodowej: ze wstępnych danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że dyrektorzy placówek oświatowych deklarują w bieżącym roku szkolnym rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem stosunku pracy z 7357 nauczycielami. Dane o liczbie faktycznie rozwiązanych umów za wypowiedzeniem będą dostępne w październiku 2012 r.

<!-- pagebreak //-->

KOMENTARZE (8)

 • MK, 2012-08-06 10:49:27

  Ktoś tu pisze,że nie żal mu nauczycieli,wezmą odprawy i WYJADAĄ ZA PRACĄ ZAGRANICĘ.Super pomysł.Najinteligentniejsi ludzie w tym kraju go opuszczą,zostaną matoły i patologia.O to chodzi,głupki nie podskakują władzy.
 • FUNDACJA AZP, 2012-07-09 08:29:20

  Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku szkół ,nastolatków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bolesnych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający ...z roku na rok procent dzieci z wadami postawy zmusza nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy.Uważamy ,że tym należałoby sie zając poważnie i przyuczyć nauczycieli do tego by skutecznie temu zapobiegali. FUNDACJA "Akademii Zdrowych Pleców" przygotowała program szkoleniowy dla Nauczycieli i przesłała do wszystkich organów samorządowych z informacją o możliwości skierowania na Kurs praktycznego zastosowania urządzeń korektywy prowadzonego pod kier. Prof.hab.n.med. Janusza Nowotnegio autora 200 publikacji naukowych -znawcy tematu i zagadnień.  rozwiń
 • jan, 2012-07-04 08:13:45

  Tam gdzie trzeba uczyć młodzież w szkołach podstawowych to zwalniają nauczycieli a głupie kierunki na studiach otwierają. Ciekawe , że młodzież po studiach zatrudnia się na zachodzie do prac fizycznych a studia to tylko papierek i po co się wydaje pieniądze społeczne na takie kierunki. To jest tylko... marnotrawstwo społecznych pieniędzy i strata czasu młodzieży, bo po paru latach , te studia są bez wartości.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: