PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruszy nowy program dotyczący cyberbezpieczeństwa w szkołach

 • PAP    22 kwietnia 2015 - 17:31
Ruszy nowy program dotyczący cyberbezpieczeństwa w szkołach
Od 2008 r. realizowany jest program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" (fot. flickr/Waag Society)

Specjaliści od nowych technologii wymyślają coraz to nowe rzeczy, my nie zostajemy z tyłu i aktywnie odpowiadamy na to, co dzieje się w szkołach - mówiła wiceminister edukacji Urszula Augustyn, przedstawiając posłom nowy program dotyczący bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
Augustyn uczestniczyła w środę (22 kwietnia) w posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. młodzieży, gdzie przedstawiła informację na temat zjawiska przemocy internetowej wobec dzieci i młodzieży oraz podejmowanych przez MEN działaniach profilaktycznych.

Przypomniała, że kwestia bezpieczeństwa w sieci jest jednym z priorytetów podstawy programowej i zajęcia na ten temat realizowane nie tylko na lekcjach związanych z komputerami i informatyką, ale również na zajęciach wychowawczych. "Błędne jest myślenie, że mamy świat realny i świat wirtualny. Te światy tak bardzo się przenikają, że nie można oddzielić jednego od drugiego. Jeśli ktoś w świecie realnym jest człowiekiem mądrym i uczciwym, to taki sam będzie, korzystając z sieci" - mówiła.

Wskazała, że od 2008 r. realizowany jest program "Bezpieczna i przyjazna szkoła". Jego obecna odsłona będzie trwała do 2016 r. Poinformowała, że resort edukacji przygotowuje kolejny program, kompatybilny z już realizowanym, który ma być wdrażany od jesieni tego roku.

Augustyn podkreśliła, że żaden, nawet najlepiej napisany program, nie jest w stanie zlikwidować problemu cyberprzemocy; ważne jest żeby był realizowany przez różne instytucje, docierał do jak największej liczby szkół, do wszystkich nauczycieli, wszystkich rodziców i wszystkich uczniów, żeby działania w nim zawarte były kontynuowane przez współpracę z samorządami, organizacjami pozarządowymi itp.

"Tylko takie kompleksowe działania, prowadzone wspólnie, mogą sprawić, ze faktycznie nasza wiedza i nasze umiejętności będą wystarczająco duże" - powiedziała.

Dlatego - jak wyjaśniła - jedną z głównych dziedzin, którą obejmuje nowy program "Bezpieczna plus", jest bezpieczeństwo cyberprzestrzeni. Wiceminister zwróciła uwagę na jego dwa elementy. Po pierwsze w ramach programu powstaną rekomendacje dotyczące zabezpieczeń szkolnych sieci internetowych. Przygotują je wspólnie MEN oraz MAC i przekażą organom prowadzącym szkoły, aby sieci w placówkach edukacyjnych były precyzyjnie zabezpieczone.

Drugi element to dostarczenie praktycznej wiedzy wszystkim grupom, które tworzą społeczność szkolną. Nie chodzi tu o szkolenia, raczej warsztaty, wyposażenie w praktyczne umiejętności. "Nie wystarczy ich nauczyć młodego człowieka, musimy nauczyć i nauczyciela, i rodzica. Aby wszystkie te grupy miały poczucie, że rozumieją sieć, wiedzą w jaki sposób można ją mądrze wykorzystać, ale zdając też sobie sprawę, co jest w sieci niebezpieczne" - dodała.

Podkreśliła, że w tej kwestii konieczna jest współpraca z organizacjami pozarządowymi; wskazała, że wiele z nich już działa na tym polu i z powodzeniem realizuje swe projekty.

Jako przykład dobrej praktyki Augustyn wymieniła program małopolskiej policji, w ramach którego policjanci odwiedzają szkoły i razem z ekspertami informują uczniów o zagrożeniach w sieci. "Dzięki funduszom unijnym przygotowano cały szereg bardzo ciekawych materiałów, działających na wyobraźnię. Nie tylko edukują najmłodszych, ale za ich pośrednictwem docierają również do rodziców. Tym programem chcielibyśmy zarazić też inne regiony, chcielibyśmy taki projekt realizować na terenie całego kraju" - powiedziała.

Prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog, uczestniczący w posiedzeniu podkomisji jako ekspert, odnosząc się do informacji przekazanych przez MEN, zauważył, że zbyt często rząd polega na działaniach organizacji pozarządowych. Wskazał, że nie można traktować tych organizacji jako agendy, wyręczającej rząd w określonych działaniach, choćby dlatego, że raz mają one pieniądze na swe programy, a innym razem może ich zabraknąć. Zwrócił także uwagę, że działania dotyczące bezpieczeństwa w sieci powinny być realizowane także w przedszkolach, gdyż obecnie coraz młodsze dzieci korzystają z komputerów i internetu.

Izdebski wskazał również, ze coraz powszechniejszą formą cyberprzemocy jest seksting (polegający m.in. na przesyłaniu sobie zdjęć o charakterze seksualnym); w jego opinii ten problem powinien być poruszany np. na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie. Zaznaczył również, że konieczny jest system opieki nad dziećmi, które doświadczyły różnych form cyberprzemocy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.